Rakouský věznitel z Amstettenu se policistům přiznal k incestu

Amstetten - Josef Fritzl, kterého policie obviňovala, že 24 let věznil svou dceru v podzemním vězení, se plně doznal, že se opakovaně dopouštěl incestu se svou dcerou a že je otcem všech sedmi jejích dětí. Přiznal zároveň, že proti dceři používal násilí. Policisté dnes zveřejnili i popis a snímky míst, kde Rakušan svou dceru Elisabeth a děti věznil. Podle policistů, kteří o několikanásobném incestu hovoří jako o jednom z nejhorších zločinů, které se kdy v zemi staly, je případ v zásadě objasněný.

Třiasedmdesátiletý Fritzl přiznal, že zadržoval svou dnes dvaačtyřicetiletou dceru Elisabeth a zplodil s ní sedm dětí. Tři z nich byly po celý svůj dosavadní život zavřeny spolu s matkou v podzemním úkrytu. Další tři zřejmě pro nedostatek místa ve sklepě jejich otec a dědeček v jedné osobě „adoptoval“ podle scénáře, který předem vymyslel. Děti byly nalezeny na prahu domu s dopisy, které napsala jejich matka. V nich uváděla, že se o děti nedokáže postarat. Fritzl je potom se zákonnou manželkou, která prý nic nevěděla, vychovával v bytě nad sklepením.

Pachatel dokázal všechny přesvědčit, že matka dětí a zároveň jeho dcera, pohřešovaná od roku 1984, děti opustila. Jedno ze sedmi dětí, které vzešly z tohoto incestního vztahu, jedno z dvojčat, zemřelo brzy po narození. Fritzl přiznal, že mrtvolku dítěte pak spálil v kotli ústředního topení domu. Zároveň dnes připustil i to, co dosud popíral: že použil vůči dceři násilí. Vyšetřovatelé Fritzla označili za velmi dynamickou, dominantní a autoritářskou osobnost, která situaci dokonale zvládala.

Muž v podzemní kobce o velikosti asi 60 metrů čtverečních vybudoval poměrně přijatelné hygienické podmínky, nicméně dcera i tři její děti, které tam byly drženy s ní, nemohly stísněné prostory opustit. Prostor se skládal z několika elektronicky zajištěných místností včetně kuchyně a sociálního zařízení. Do vězení vedl jediný vchod ze sklepní dílny. Otec byl vyučený elektromechanik a elektrikář, a dokázal proto vězení postavit sám. „Kód ke dveřím policistům sdělil sám pachatel už v neděli večer, a tak začal s vyšetřovateli spolupracovat,“ informoval rakouský zpravodaj ČT Jan Moláček.

Nejstarší dcera, díky jejíž hospitalizaci vyšel celý případ najevo, bojuje v nemocnici o život. Když devatenáctileté děvče upadlo do bezvědomí, uprosila prý dcera otce, aby ji odvezl do nemocnice. To bylo 19. dubna. Teprve tehdy na popud lékařů, kterým se zdálo divné, že nemocná nemá žádné doklady a vlastně vůbec „neexistuje“, zasáhla policie.

Matka Elisabeth a všech jejích šest dětí jsou nyní na pozorování v psychiatrické léčebně regionální kliniky a jejich psychický stav je údajně uspokojivý. Zástupci policie ale zároveň uvedli, že Elisabeth Fritzlová ve svých 42 letech působí velmi staře, má šedivé vlasy a je pobledlá. Za znepokojivý naopak označily úřady stav Fritzlovy manželky, devětašedesátileté Rosemarie. Ta o dvojím životě svého manžela zřejmě vůbec nevěděla a byla v okolí považována za výbornou matku, která se starala velmi dobře o děti.

Přátelský muž odvedle

„O Amstettenu se v Rakousku s nadsázkou říká, že je stejně tak velký jako vídeňský centrální hřbitov, ale dvakrát tak mrtvý. Tím se myslí, že jeho poklid nemůže nic narušit,“ popisuje dvacetitisícové městečko publicistka Alexandra Makovičková.

S o to větším údivem obyvatele Amstettenu přijímají fakt, že si po celá léta ničeho nevšimli. Jejich soused prý působil velmi přátelským dojmem. Psychiatři se shodují, že Fritzl nemusí být duševně narušený člověk. "Jen někdo zvyklý přesně a ostře myslet, je schopen naplánovat něco
takového. Zorganizovat tolik porodů, obstarat si tolikrát alibi a šířit
kolem sebe atmosféru sebejistoty, v níž nikdo netuší nic nepravého, k tomu musí být člověk velmi vnímavý a uvažovat velmi racionálně," míní psychiatr Reinhard Haller.

Za týrání prý může chyba v systému a nevšímavost sousedů

O případ se zajímají novináři z celého světa včetně BBC, CNN nebo Al-Džazíry. „V Rakousku je to téma číslo jedna. Neobjevily se noviny, které by případu nevěnovaly titulní stranu a několik dalších,“ říká Jan Moláček. Média dnes čtenářům nabídla titulky jako „Čtvrtstoletí martyria“, „Horší než hororový film“, „Dětství bez denního světla“. Deníky se shodují, že příčinou dlouholetého věznění bylo selhání systému. Případ už teď mnozí připodobňují k osudu Nataschi Kampuschové. Právě Kampuschová, jejíž případ vzrušoval Rakousko před dvěma lety, dnes Elisabeth Fritzlové nabídla psychickou i finanční pomoc. Pro tu chce využít část prostředků, které dostala na zvláštní fond po svém osvobození.

První ohlasy mluví o tom, že hlavní příčinou toho, že muž mohl svou dceru tak dlouho věznit, je nevšímavost sousedů, okolí, ale i úřadů nebo učitelů ve škole. Zdůraznil to v televizním rozhovoru i ministr vnitra Günther Platter: „Je třeba se dívat, a ne odvracet pohledy. Společnost musí být bdělá, policie potřebuje partnery.“

Komentáře se shodují v tom, že respekt vůči soukromé sféře spoluobčanů je důležitý, ale musí mít i své meze a nesmí přerůst v lhostejnost a nevšímavost. „Po tomto případu nebude možné vrátit se zase rychle ke každodennímu běžnému životu, celá země se musí ptát, co je tady vlastně zásadně v nepořádku,“ napsal deník Der Standard.

Vydáno pod