Radičová vyzvala Gašparoviče, ať už nepoužívá maďarskou kartu

Bratislava - Opoziční kandidátka na úřad prezidenta Slovenské republiky Iveta Radičová dnes vyzvala svého soupeře, prezidenta Ivana Gašparoviče, aby přestal používat takzvanou maďarskou kartu. Učinila tak poté, co se na jižním Slovensku objevily stovky falešných letáků s její fotografií, na nichž slibuje slovenským Maďarům autonomii. Radičová se také obává, že vyhrocená kampaň před prezidentskými volbami může mít dopad na soužití mezi Slováky a Maďary. Prezident v reakci Radičovou obvinil, že maďarskou kartu používá ona.

„Prezident, který používá maďarskou kartu, vnáší neklid a nestabilitu do soužití občanů této republiky, rozděluje společnost, není a nemůže být prezidentem,“ prohlásila dnes v rozhovoru s novináři Radičová. „Vyzývám prezidenta Slovenské republiky, aby zastavil zastrašování občanů, rozdělování občanů na Slováky a ty ostatní. Aby přestal používat maďarskou kartu, aby se veřejně od takovýchto postupů distancoval a aby je odsoudil,“ dodala.

„Není pravda, že pan prezident vytahuje maďarskou kartu. Je to právě naopak, používá ji paní Radičová. Pan prezident se ve své funkci vždy snažil a bude se snažit i nadále o to, aby Slovensko bylo stabilní a klidnou zemí,“ reagoval Gašparovičův mluvčí Marek Trubač.

Volební tým Radičové podal trestní oznámení

Šéf volebního týmu Radičové Ján Füle podal kvůli falešným letákům trestní oznámení. Dnes dodal, že ho ještě rozšiřuje, protože v regionálním tisku se objevily inzeráty, které kritizovaly Radičovou právě na základě informací z falešných letáků. „Je to trestný čin očerňování,“ tvrdil Füle.

Podle deníku Sme si inzeráty objednala agentura, která spolupracuje s Gašparovičem. Šéf prezidentova volebního týmu Jozef Grapa však popřel, že by si takový inzerát objednali, napsal list Sme. I Trubač potvrdil, že prezident nemá s falešnými letáky nic společného. „Pan prezident ani jeho volební tým nemají nic společného s inkriminovanými letáky. Od této kampaně se pan prezident už distancoval,“ prohlásil mluvčí.

„Po ostatních událostech už nejde o volby 4. dubna, po ostatních událostech jde o pokojné soužití Slováků a ostatních menšin v této zemi,“ dodala dnes Radičová. „Zásadně odmítám požadavky na autonomii,“ poznamenala.

První kolo voleb vyhrál Gašparovič s malým náskokek

První kolo prezidentských voleb minulou sobotu skončilo vítězstvím Gašparoviče, který však měl se 46,71 procenta hlasů před Radičovou menší náskok, než se předpokládalo. Opoziční uchazečka a bývalá ministryně práce získala 38,05 procent hlasů. Oba kandidáti se utkají ve druhém kole voleb, které se bude konat 4. dubna.

Volby na Slovensku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael znovu odmítl mírový plán pro Gazu

Izrael znovu odmítl patnáctibodový mírový plán pro Pásmo Gazy navržený Radou pro mír, kterou ustavil americký prezident Donald Trump. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píší agentury Reuters a DPA. Teroristické hnutí Hamás mírový plán už dříve přijalo.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kanadu i Evropu dál sužují lesní požáry. V Britské Kolumbii evakuovali tisíce lidí

Rozsáhlé lesní požáry dál zuří v Kanadě i Evropě. V kanadské Britské Kolumbii muselo své domovy opustit přes dvacet tisíc lidí, plameny se rychle šíří také v částech Španělska, Itálie a Srbska. Hasičům práci komplikují vysoké teploty, vítr i těžko dostupný terén. Evropské státy zároveň řeší nedostatek hasicích letadel. Ve Francii zahájili vyšetřování, obavy z ohně pak mají na jihu země.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusové útočili na Charkov a Oděsu. Údery hlásí i úřady v Bělgorodu

Tři mrtvé a 37 zraněných si v noci na neděli vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné budovy, oznámil tamní starosta Ihor Terechov. Obytné domy byly poškozeny i v Oděse, kde ruský úder zranil minimálně dvanáct lidí. Dalších jedenáct lidí utrpělo zranění po úderech v Dněpropetrovské oblasti. V Záporožské oblasti po útoku zemřel záchranář. Útoky hlásí i ruské úřady. Regionální krizové centrum v Bělgorodské oblasti tvrdí, že v důsledku útoků ukrajinských dronů zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Jemenští hútíové tvrdí, že zasáhli saúdskoarabskou rafinerii

Jemenští hútíové tvrdí, že zasáhli rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. V neděli to podle agentury AFP uvedl vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Kromě toho džihádisté sdělili, že provedli raketové a dronové údery v jemenském přístavním městě Muchá, které je pod kontrolou mezinárodně uznávané a Rijádem podporované vlády v Adenu. Zemřelo tam 11 lidí. Hútíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Dolphin dorazil do Číny, úřady evakuovaly přes milion lidí

Tajfun Dolphin zasáhl východ Číny, uvedly v neděli tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Hustě obydlené východní pobřeží se připravovalo několik dnů na příchod bouře, která si vynutila zrušení patnácti set letů a evakuaci více než milionu lidí z nejohroženějších oblastí. Tajfun přinesl přívalové deště a silný vítr. Úřady varovaly, že hrozí záplavy a sesuvy půdy. Zasaženo v minulých dnech bylo i Japonsko, nebo Tchaj-wan.
před 12 hhodinami

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 13 hhodinami

FIFA hájí Infantina a kritiky viní z dezinformací. Její šéf čelí rostoucímu tlaku

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se zastala svého prezidenta Gianniho Infantina a jeho kritiky obvinila z úmyslného šíření dezinformací. Vyjádření přichází v době, kdy Infantino čelí kritice kvůli neúspěšnému plánu na prodej části práv souvisejících s mistrovstvím světa soukromým investorům. Tento týden navíc britský deník The Telegraph zveřejnil tvrzení týkající se jeho dřívějšího působení v UEFA.
před 13 hhodinami

V Sydney málem došlo ke srážce dvou letadel

Na letišti v australském Sydney se v neděli ráno těsně vyhnuly srážce dvě letadla. Jednalo se o Boeing 777 aerolinky Qatar Airlines a Airbus A320 australské společnosti Jetstar. Incident vyšetřuje Úřad pro bezpečnost dopravy, informovala agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.