Rada bezpečnosti OSN podpořila vznik libyjské vlády národní jednoty

Rada bezpečnosti OSN schválila dohodu dvou soupeřících libyjských frakcí o ustavení vlády národní jednoty, která má rozvrácenou severoafrickou zemi opět stabilizovat.

Odsouhlasený dokument mimo jiné konstatuje, že jediným představitelem Libye bude na příště budoucí vláda národní jednoty. Dosud v zemi fungují dvě soupeřící vlády a parlamenty. Mezinárodně uznávaný parlament a jeho kabinet Abdalláha Sáního sídlí na východě země v Tobrúku, zatímco druhá, islamistická vláda ovládá západ včetně metropole Tripolisu.

„Dveře jsou otevřeny a ruka přátelství podána,“ uvedl k rozhodnutí rady britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft. Právě Británie vypracovala příslušnou rezoluci a vrcholný orgán OSN ji přijal jednomyslně. Organizace spojených národů zároveň hrála roli jako zprostředkovatel při jednání mezi dvěma soupeřícími vládami a parlamenty v Libyi.

Libye chce s IS bojovat sama

Libyjský velvyslanec při OSN Ibráhím Dabbaší v souvislosti s tím uvedl, že se libyjské úřady nechystají požádat Západ o letecké údery na takzvaný Islámský stát. „Jsme ochotni s IS bojovat sami,“ dodal Dabbaší. Prioritou je tak posilování vlastních bezpečnostních možností s pomocí tréninku pod vedením Západu a zrušení zbrojního embarga ze strany OSN.

V severoafrické zemi panuje chaos od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které proti němu bojovaly, odmítly složit zbraně a země se rozpadla na několik částí.