Putin problémy nevnímá, prý má většinu Rusů na své straně

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin má i nadále podporu většiny Rusů, prohlásil dnes jeho mluvčí poté, co se v sobotu v Moskvě a dalších ruských městech konaly masové demonstrace proti Putinovi - jen dva měsíce před tím, než bude kandidovat v prezidentských volbách. Podle organizátorů se na protivládní demonstraci v centru Moskvy sešlo na 120 tisíc lidí, kteří skandovali hesla proti Putinovi a požadovali zrušení sporných prosincových parlamentních voleb, v nichž zvítězila jeho strana.

Policie stanovila účast na 29 tisíc lidí, ale podle novinářů přítomných na místě byla účast jednoznačně vyšší. Tón protestu byl také podstatně více protiputinovský než první shromáždění, které před dvěma týdny prolomilo ruské tabu v konání hromadných opozičních shromáždění. „Jako politik a prezidentský kandidát má Putin stále podporu většiny. A my bychom měli s názorem většiny zacházet s respektem,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře AFP. Dodal, že Putin „nemá konkurenci“ pro volby 4. března 2012, v nichž hodlá bojovat o třetí prezidentský mandát po čtyřletém období, které místo Kremlu strávil na postu ruského premiéra.

Peskov připustil, že protest se konal, a dodal, že i názor demonstrujících je třeba respektovat. „Tito lidé, kteří vyšli do ulic, jsou velmi důležitou částí společnosti, ale tvoří menšinu,“ řekl Peskov.

V Moskvě při sobotní protivládní demonstraci vystoupila řada předních opozičních vůdců a intelektuálů, jako jsou například blogger Alexej Navalnyj nebo Alexej Kudrin, který v září přišel o křeslo ministra financí kvůli kritice prezidenta Dmitrije Medvěděva. Mezi řečníky měl být i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, ale svou účast kvůli zdravotní indispozici odvolal; účastníkům demonstrace byl pouze tlumočen jeho pozdrav.

Opoziční demonstrace v Moskvě
Zdroj: ČT24

V závěru moskevské manifestace vyzvala opozice vládu ke splnění šesti požadavků: osvobození politických vězňů, revize průběhu voleb do parlamentu, uspořádání nových voleb, odstoupení a prošetření aktivit předsedy volební komise Vladimira Čurova, povolení všech politických stran a přijetí demokratických zákonů do února 2013.

Sobotní protest potvrdil i to, jaké rozčarování způsobilo u ruské veřejnosti oficiální mlčení Kremlu ke smrti Václava Havla. „Je to hanba. Rusko takové není, Rusko je s Havlem,“ řekla Olga Romanovová, novinářka a spoluorganizátorka protestu. „Je moc důležité, že dnes tohle náměstí, na kterém se sešli opravdoví Rusové, uctilo památku Václava Havla minutou ticha,“ podotkla v sobotu ekonomka a publicistka Irina Jasinová.

Vedení hlavní kremelské strany Jednotné Rusko dnes ústy jejího tajemníka Sergeje Železňaka označilo sobotní demonstraci za „cynickou politickou hru“. Řečníci na demonstraci podle Železňaka zneužili nespokojenost lidí k tomu, aby si přivlastnili opoziční hesla a realizovali cíle, které nedokázali prosadit ve volbách.

Reportáž Pavla Vondry (zdroj: ČT24)
Vydáno pod