Bývalý šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont žádá, aby se do sporu o budoucnost a nezávislost Katalánska zapojili mezinárodní zprostředkovatelé. Puigdemont je nyní v Německu, kde na svobodě čeká na rozhodnutí tamní justice, zda ho vydá do Španělska v souvislosti s konáním loňského nepovoleného referenda o nezávislosti Katalánska.
Puigdemont chce pro řešení situace kolem Katalánska mezinárodního mediátora
„Mým přáním je vrátit se do Belgie. Ale až po skončení soudního řízení tady v Německu,“ řekl v Berlíně Puigdemont, který byl v pátek propuštěn na kauci z vazební věznice v severoněmeckém Neumünsteru. Zatím zůstane v německé metropoli.
Puigdemont požaduje, aby se do sporu o budoucnost Katalánska zapojili mezinárodní zprostředkovatelé. Centrální španělskou vládu vyzval k tomu, aby prokázala ochotu vést dialog a „respekt pro demokracii“.
Španělsko požaduje vydání Puigdemonta kvůli vzpouře a zpronevěře veřejných prostředků tím, že jeho vláda loni uspořádala nepovolené referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku.
Pětapadesátiletý Puigdemont byl v Německu zadržen 25. března po překročení dánsko-německé hranice na základě evropského zatykače, když se autem vracel z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu. Soud ve čtvrtek odmítl Puigdemonta vydat kvůli údajné vzpouře, ale o tom, zda ho vydá na základě obvinění ze zpronevěry, má teprve rozhodnout.
„Rozhodnutí soudců ve Schleswigu je naprosto správné, očekávala jsem ho,“ pochválila postup justice v případě Puigdemonta německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová v deníku Süddeutsche Zeitung.
Španělsko musí nyní doložit, proč se katalánský politik dopustil zpronevěry. „To nebude jednoduché,“ řekla ministryně. Za svá slova si vysloužila kritiku šéfa španělské diplomacie Alfonsa Dastise. „Domníváme se, že komentáře ohledně rozhodnutí soudců v tomto okamžiku nejsou vhodné,“ citovala Dastise agentura DPA.