Proč došlo k útoku ve vlaku? Motiv stále nejasný. Zraněním podlehl agresor i jedna oběť

Útok ve Švýcarském vlaku: Agresor po smrti, ve jménu terorismu zřejmě nejednal (zdroj: ČT24)

Švýcarská policie stále nedokáže říci nic bližšího o motivu 27letého útočníka, který v sobotu ve vlaku poblíž lichtenštejnských hranic nožem a hořlavou tekutinou napadl své spolucestující. Zatím nejsou důkazy o tom, že by šlo o teroristický čin. Mladík byl zatčen a kvůli vážným popáleninám hospitalizován v nemocnici, kde následně zemřel. Stejný osud potkal i jednu z napadených žen.

Útok se odehrál v sobotu odpoledne za jízdy poblíž železniční stanice Salez v kantonu St. Gallen. Mladý Švýcar ve vlaku zranil šest pasažérů, ve vážném stavu byla kromě samotného pachatele ještě 34letá žena, která dnes svým zraněním podlehla. Zraněno bylo i šestileté dítě, to je však mimo ohrožení života.

Policie od začátku uváděla, že s největší pravděpodobností nejde o teroristický čin. „Nedá se samozřejmě nic vyloučit, ale tato myšlenka je nám nyní hodně vzdálená,“ řekl dnes ohledně možného teroristického pozadí útoku policejní mluvčí Bruno Metzger.

Potvrzuje to i následné prohlášení policie kantonu Sankt Gallen. „Otázka motivu je zcela otevřená. Nyní však neexistuje žádný důkaz, že by šlo o politicky motivovaný nebo teroristický čin,“ uvádí prohlášení.

Nádraží Salez
Zdroj: Reuters

Útočil muž bez záznamu v rejstříku

Podle Metzgera není dosud jasné, zda chtěl útočník zasáhnout konkrétní osobu, nebo jestli někoho z cestujících ve vlaku znal. Jisté ale je, že jednal sám a že nešlo o migranta, nýbrž o obyvatele sousedního kantonu. Mladý muž prý neměl žádný záznam v trestním rejstříku a není vyloučeno, že za jeho činem stojí osobní problémy.

Policisté už ale podle švýcarských médií provedli domovní prohlídku v jeho bydlišti a chtějí během dneška zveřejnit další podrobnosti z vyšetřování. Pomoci jim má i videozáznam z vlaku.

Zraněn byl i muž, který čekal na nástupišti nádraží. Podle policie vběhl do vagónu a vytáhl útočníka, na kterém hořely šaty, řekl deníku Blick policejní mluvčí Hanspeter Krüsi. „Jeho zásah zabránil nejhoršímu,“ řekl mluvčí a naznačil, že bez této intervence mohlo být zraněných víc.

Jde o první podobný útok ve Švýcarsku v poslední době. Série útoků zasáhla v posledních 18 měsících sousední Francii a Německo stejně jako Belgii. V Německu afghánský žadatel o azyl v červenci zranil ve vlaku sekerou čtyři lidi.