Případů zneužívání v dětském řezenském sboru bylo podle právníka přes 200

Nikoliv desítky, ale prý stovky členů známého dětského sboru z Řezna byly od 50. let oběťmi zneužívání. S informací přišel právník pověřený vyšetřováním případu. V rámci sboru Řezenští chrámoví vrabci (Regensburger Domspatzen) se kněží a učitelé dopustili fyzického násilí na nejméně 231 dětech a některé z nich prý i sexuálně zneužili.

Informace, které právník Ulrich Weber zveřejnil, se výrazně liší od těch, o kterých po ukončení interního vyšetřování před rokem informovalo samotné řezenské biskupství. Podle nich lze o těžkém fyzickém násilí, které vedlo k ublížení na zdraví, hovořit u 72 bývalých členů sboru. Církev tehdy oznámila, že každému z nich vyplatí odškodné 2000 eur (nyní asi 54 tisíc Kč).

Případ zneužívání v proslulém dětském sboru se dostal na veřejnost v roce 2010, kdy Německem otřásala série skandálů kolem sexuálního násilí na nejrůznějších katolických školách a internátech, k němuž údajně docházelo především v 70. a 80. letech minulého století. Podobná obvinění se tehdy objevila i v Nizozemsku, Rakousku, Švýcarsku a v Irsku.

Chlapecký sbor Řezenští chrámoví vrabci
Zdroj: ČTK/DPA

Podle Webera, jehož vyšetřováním případu pověřilo řezenské biskupství i samotný sbor, docházelo ke zneužívání v některých případech pravidelně. „Sexuální činy sahaly od hlazení po znásilnění,“ uvedl právník, podle něhož je skutečný počet obětí ještě mnohem vyšší než uváděných 231. Všechny případy jsou ale už promlčené.

  • Řezenští chrámoví vrabci jsou nejslavnějším chrámovým sborem v Německu.
  • V letech 1964 až 1994 je vedl bratr bývalého papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger, který však několikrát popřel, že by o případech zneužívání členů sboru věděl.
  • K poslednímu zneužití přitom mělo dojít až v roce 1992.