Při střetech v ukrajinském Charkově bylo zraněno až 100 lidí

Charkov - Střety proruských aktivistů se stoupenci nové vlády si ve východoukrajinském Charkově vyžádaly až stovku zraněných lidí. Podle reportéra agentury AFP létaly vzduchem kameny a policie zasahovala ohlušujícími granáty, byla prý slyšet i střelba. Demonstrace na podporu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče se konala i v Doněcku, Oděse a Dněpropetrovsku.

Verze o tom, co se v Charkově stalo, se rozcházejí. Podle agentury Interfax se několik tisíc lidí shromáždilo před budovou regionální vlády a některým se podařilo dostat dovnitř a vyvěsit ruskou vlajku. Agentura DPA nicméně uvedla, že budovu nejprve obsadili příznivci Kyjeva a proruští demonstranti jen guvernérovo sídlo osvobodili.

Ve východoukrajinském Doněcku se na podporu Janukovyče sešlo asi 10 000 lidí. Doněck, kde žije početné ruskojazyčné obyvatelstvo, byl podobně jako Charkov považován za Janukovyčovu mocenskou základnu. Dav protestujících skandoval proruská hesla a mával ruskými vlajkami. Zazněly také výzvy připojit autonomní Krym k Rusku. Místní představitelé oznámili, že uspořádají referendum o budoucím statutu oblasti. „Neuznáváme kyjevské úřady, nejsou legitimní,“ prohlásil jeden z demonstrantů Pavel Guberev. Podle dalších je rozhodnutí Ruska o případné intervenci na Ukrajině správné. „Je na čase skoncovat s tímto bezprávím. Rusové jsou naši bratři. Podporuji jejich armádu,“ uvedl místní horník Genadij Pavlov.

Bouřlivé demonstrace se odehrály i v dalších městech na východě a jihu země, kde má sesazený ukrajinský prezident množství stoupenců. Protestující pálili ukrajinské vlajky a na vládních budovách je nahrazovali ruskými.

Na Krymu od pátku roste napětí. Proruská vláda tohoto autonomního regionu dnes požádala Moskvu o pomoc a dohodla se s ruským námořnictvem, které má v krymském Sevastopolu pronajatou základnu, na spolupráci při ostraze klíčových budov. Kyjev již v pátek označil události na Krymu za „ruskou vojenskou intervenci“. Moskva ale v sobotu schválila nasazení svých vojáků na Ukrajině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká armáda zabila čtyři muže při úderu na loď ve východním Tichomoří

Americká armáda zabila čtyři muže při úderu na loď ve východním Tichomoří, uvedlo velitelství americké armády SOUTHCOM. Podle něj byli muži zapojeni do pašování drog. Spojené státy v září zahájily útoky proti malým lodím v Karibském moři a později i ve východním Tichém oceánu, jejichž posádky označují za narkoteroristy.
02:08Aktualizovánopřed 15 mminutami

Trumpa prý porážka Orbána netrápí. Magyara označil za dobrého člověka

Americký prezident Donald Trump řekl reportérovi stanice ABC News Jonathanu Karlovi, že ho volební porážka maďarského premiéra Viktora Orbána netrápí. Šéfa vítězné strany Tisza Pétera Magyara označil za dobrého člověka. Trump před hlasováním Orbánovi vyslovil svou plnou podporu.
06:55Aktualizovánopřed 27 mminutami

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
03:56Aktualizovánopřed 37 mminutami

VideoJaponsko se připravuje na konflikt s Čínou

Japonsko snižuje úroveň vzájemných vztahů s Pekingem a připravuje se na vzájemný konflikt. V každoroční zprávě o diplomacii označuje Tokio Čínu nově pouze za důležitého souseda. Argumentuje tím, že Peking zesiluje jednostranný nátlak, například se snaží znepřístupnit klíčové suroviny. Dokument zmiňuje i incidenty s čínskými stíhačkami ve vzdušném prostoru. Japonsko proto na svém území rozmisťuje rakety a další zbraně.
před 1 hhodinou

Elysejský palác odmítl vpustit vyšetřovatele, kteří přišli provést prohlídku

Elysejský palác odmítl vpustit vyšetřovatele na domovní prohlídku spojenou s možnou korupcí a střetem zájmu při udílení veřejných zakázek, informovaly v úterý agentury Reuters a AFP, podle nichž úřady prohledaly také několik dalších budov. Případ podle Národní finanční prokuratury souvisí mimo jiné s pořádáním obřadů při uvádění významných osobností do Panthéonu.
před 9 hhodinami

Macinka chce znovu otevřít téma přesunu ambasády do Jeruzaléma

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) by rád znovu otevřel diskuzi o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Macinka to řekl v úterý během návštěvy Izraele po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem. Šéf diplomacie židovského státu označil Macinku za přítele a Česko za jednoho z největších přátel Izraele na světě. Macinka se Sa'arem se rovněž poklonili obětem holocaustu v památníku Jad vašem během dne Jom ha-šoa (Den holocaustu a hrdinství).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Magyar po volebním úspěchu řeší uvolnění zmrazených eurofondů i veřejnoprávní média

Evropská komise podmiňuje uvolnění zmrazených eurofondů Maďarsku 27 reformami. Podle deníku Financial Times žádá třeba souhlas s unijní půjčkou Ukrajině, zrušení proruských vet nebo reformy justice a bezpečnostních složek. Vítěz nedělních voleb Péter Magyar slibuje lepší vztahy s Unií, ale zároveň i respekt k zájmům své země. Ve středu ho čeká jednání s prezidentem země Tamásem Sulyokem, kde mají řešit hlavně termíny pro předání vlády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu. Za první den blokády íránských přístavů neproplula podle velení americké armády CENTCOM jediná loď.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...