Při střelbě v průmyslovém areálu v americkém státě Illinois zemřelo šest lidí

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora ležícím 65 kilometrů západně od Chicaga zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec společnosti Henry Pratt, byl z doposud neznámých důvodů propuštěn z práce, posléze zastřelil pět svých kolegů. Dalšího ranil a postřelil i pět zasahujících policistů. Nakonec zemřel při přestřelce s muži zákona v budově areálu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na šéfku místní policie Kristen Zimanovou.

Montér Martin pro firmu, která vyrábí ventily pro velká vodní potrubí, pracoval 15 let. Není jasné, zda útočník ruční zbraň s laserovým zaměřovačem měl s sebou v práci, nebo zda se pro ni někam vydal. Policisté byli raněni během pěti minut po příjezdu na místo střelby. Další výstřely padly o hodinu a půl později, kdy posily pročesávaly budovu společnosti a střetly se s Martinem. Zranění byli převezeni do nemocnice a údajně nejsou v ohrožení života.

John Probst, zaměstnanec firmy Henry Pratt, televizi ABC7 řekl, že když Martin začal střílet, bylo v budově asi 30 lidí a své oběti si prý vybíral náhodně. Ostatní zaměstnanci vyběhli z budovy a snažili se skrýt v sousedních domech. Policisté na místo dorazili jen čtyři minuty po ohlášení události.

Vyšetřovatelé se stále snaží zjistit, jaké vztahy panovaly mezi Martinem a jeho oběťmi – zda mezi nimi není někdo z jeho nadřízených. Zimanová mluví o případu jako „o klasické střelbě na pracovišti“ a vše podle ní nasvědčuje tomu, že Martin jednal sám. Policisté při prohlídce u něho doma nenašli nic výjimečného.

Ve firmě Henry Pratt pracuje asi 200 lidí, jde o pobočku společnosti Mueller Water Porducts se sídlem v Atlantě. „Firmu tato příšerná tradédie šokovala a hluboce zarmoutila,“ uvedla společnost na Twitteru.

Matka útočníka podle internetového portálu listu Chicago Sun-Times uvedla, že Martin byl kvůli vyhazovu z práce silně rozrušený. Agentura Reuters uvádí, že Martin byl v roce 1995 ve státě Mississippi odsouzen za úmyslné zranění osoby. Takoví lidé pak mají zakázáno vlastnit zbraně.

Při střelbě v průmyslovém areálu v Illinois zemřelo šest lidí (zdroj: ČT24)

Svou soustrast už pozůstalým vyjádřil prezident Donald Trump i guvernér státu Illinois a starosta města. „Je škoda, že tento bezcitný útočník byl tak sobecký, že si myslel, že má právo vzít nevinný život. Nesmíme jako společnost dopustit, aby se takové hrozné činy staly všedními. Nikdy nezapomeneme na ty nevinné oběti, které byly zbytečně zavražděny,“ uvedl starosta Aurory Richard Irvin. 

Útok v Auroře přišel den pro prvním výročí masakru v budově střední školy ve městě Parkland na Floridě, při němž zahynulo 17 lidí. Měl ho na svědomí 19letý Nicolas Cruz, který měl masovou vraždu dobře naplánovanou. Letos se nejedná o první případ střelby na veřejnosti. Pět lidí zemřelo i při střelbě ve floridské bance a další tři zabil útočník v bowlingovém centru v Kalifornii.