Přes Fidži se přehnal Winston – jedna z nejsilnějších bouří v dějinách

Ostrovní stát Fidži v Tichomoří zasáhla silná tropická bouře Winston. Počet obětí vzrostl na nejméně 20 mrtvých, nadále ale může stoupat, jelikož se stále nepodařilo obnovit spojení s nejpostiženějšími oblastmi souostroví. Živel doprovázel silný vítr, který převracel lodě a strhal z domů střechy. Stovky obydlí se zřítily, srovnané se zemí jsou údajně celé vesnice.

Bouře Winston se přes Fidži přehnala v noci ze soboty na neděli místního času. Jednu z nejsilnějších bouří na jižní polokouli v historii doprovázel vítr o rychlosti 230 kilometrů v hodině, který v poryvech dosahoval až 325 kilometrů za hodinu, a hustý liják. Ničila domy i infrastrukturu a vyděšení obyvatelé se museli uchýlit do nouzových evakuačních středisek.

„Byly zničeny domy, mnoho nízko položených oblastí bylo zaplaveno,“ prohlásil premiér země Voreqe Bainimarama. „Po tomto dramatu přišlo mnoho lidí o dodávky elektřiny a vody a nemají přístup k telefonickému spojení,“ dodal šéf vlády.

Problémy působily i přívalové deště a mohutné vlny. Letecké fotografie z postižených oblastí ukazují zcela zničené vesnice. „S takto katastrofálními následky je jasné, že Fidži čeká dlouhé zotavování z následků,“ prohlásila koordinátorka OSN pro Fidži Osnat Lubraniová.

Winston byl jedinou bouří kategorie pět, jaká kdy zasáhla Fidži. Na tomto melanéském souostroví, které je značně závislé na turistickém ruchu, žije asi 900 000 obyvatel. Úřady na měsíc vyhlásily stav přírodní pohromy a zakázaly obyvatelům vycházet. Policie dokonce dostala pravomoc zatýkat v zájmu veřejného pořádku a bezpečnosti.

Turisté, které bouře zastihla na Fidži, začali odlétat pryč, jakmile bylo po dvoudenní přestávce obnoveno letecké spojení. Pomoc v řádu několika milionů dolarů už přislíbila například Austrálie či Nový Zéland. 

Vydáno pod