Přes 100 tisíc Židů v Jeruzalémě provolávalo svrchovanost Tóry

Jeruzalém - Až 120 tisíc ultraortodoxních Židů se dnes shromáždilo v centru Jeruzaléma na protest proti „vměšování“ izraelského nejvyššího soudu do jejich záležitostí. Prosazovali nadřazenost Tóry (Zákon, první část hebrejské bible) civilním zákonům. Impulzem k tomuto největšímu náboženskému protestu v zemi za posledních deset let se stal případ soudního postihu skupiny aškenázských rodičů, kteří vytrvale odmítají posílat své děti do školy společně s dětmi jiné židovské komunity.

Podle rozsudku nejvyššího soudu dnes měli rodiče 43 dívek z aškenázské komunity v osadě Emmanuel nastoupit čtrnáctidenní vězení, protože se postavili proti jeho loňskému nařízení o desegregaci tamní dívčí náboženské školy a přestali tam posílat své dcery. Soud rodiče nejprve pokutoval, posléze je potrestal vězením. Odsouzení rodiče si nepřejí, aby se jejich dcery učily společně s dívkami z komunity mizrachi. Mizrach znamená východ a slovo mizrachi označuje Židy původem z arabských zemí. V Izraeli se hlásí k rabínovi, který vede komunitu sefardských Židů, tedy těch, kteří původně žili na Iberském poloostrově a v severní Africe.

Účastníky demonstrace v Jeruzalémě byli hlavně ultraortodoxní představitelé obce aškenázských Židů, tedy Židů pocházejících z Evropy. Dav směřoval k policejnímu velitelství, kam přijely autobusy s odsouzenými rodiči. Byli uvítáni potleskem a zpěvem, demonstranti je nosili na ramenou. Z velitelství budou ještě dnes odsouzení rozvezeni do mužské a ženské věznice v centrálním Izraeli, uvedl list Haarec.

Další protest byl povolen na telavivském předměstí Bnei Brak, kde se sešlo kolem 20 tisíc ultraortodoxních Židů. Tamní demonstranti se později vydali autobusy do Jeruzaléma.

Tóra je nad světskými zákony

Umírnění rabíni vyzvali Židy, aby se pokusili dohodnout. Aškenázové tvrdí, že z jejich strany nejde o rasistický přístup a diskriminaci. Obě komunity prý ale mají rozdílné náboženské zvyklosti a oni si nepřejí, aby se jejich děti vzdělávaly společně s dětmi z komunity, kterou považují za málo věřící.

Demonstranti, podle agentur většinou muži s dlouhými vousy a v černých oděvech typických pro ultraortodoxní Židy, nesli transparenty s nápisy jako „vrchní soud je fašistický“ a „vězni z Emmanuelu jsou hlasateli židovského národa“. Provolávali také: „My jsme si vybrali Tóru,“ čímž vyjadřovali přesvědčení aškenázské komunity, že náboženské zákony jsou nadřazeny světským.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump se setkal se syrským vůdcem Šarou

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 5 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 13 mminutami

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 18 mminutami

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 21 mminutami

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 29 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur.
09:47Aktualizovánopřed 43 mminutami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 46 mminutami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 1 hhodinou
Načítání...