Premiér Putin představil svůj kabinet i šéfa tajné služby

Moskva - Klíčoví ministři ruské vlády zůstávají ve svých křeslech. Vyplývá to z personálního obsazení nového kabinetu, se kterým dnes ruský premiér Vladimir Putin seznámil svého nástupce v prezidentském křesle Dmitrije Medveděva. Ministrem zahraničí tak zůstává Sergej Lavrov, funkci si podrželi i ministři financí Alexej Kudrin a obrany Anatolij Serďukov.

Putinův předchůdce v čele vlády Viktor Zubkov se stal společně s Igorem Šuvalovem prvním vicepremiérem. Vznikla i další tři vicepremiérská křesla i některá nová ministerstva.

Zubkov bude mít jako první vicepremiér na starosti agendu, kterou v jeho vládě řídil nynější prezident Medveděv, tedy takzvané národní projekty mající zlepšit například zdravotnictví či sociální situaci ruských občanů. Druhý z dvojice prvních vicepremiérů Šuvalov bude mít na starosti mezinárodně-ekonomickou problematiku, především vstup Ruska do Světové obchodní organizace.

Vicepremiérem, ovšem už bez přívlastku „první“, se stal i ministr financí Kudrin, kterému tak připadla odpovědnost za finanční politiku země a kontrolu finančních trhů.

Novým ministrem spravedlnosti se stal Alexandr Konovalov, svou funkci
ministra vnitra si udržel Rašíd Nurgalijev, šéfem ministerstva pro mimořádné situace zůstává Sergej Šojgu. V čele ministerstva hospodářského rozvoje bude i nadále stát Elvira Nabiullinová.

Kabinet je podle komentátorů sestaven tak, aby pomohl Putinovi splnit sliby o ekonomické obnově ruska a modernizaci jeho infrastruktury. Největším překvapením je jméno Putinova blízkého spolupracovníka Igora Sečina, který býval označován za kremelskou šedou eminenci. Ten bude v novém kabinetu mít jako vicepremiér na starosti průmysl a ekologii. 

Ruskou tajnou službu FSB povede Alexandr Bortnikov, její dosavadní šéf Nikolaj Patrušev stane v čele ruské Bezpečnostní rady státu.

Vydáno pod