Před dvaceti lety zemřela Matka Tereza. Jedna z nejrychleji svatořečených

Historik Šebek: Matka Tereza otevřela indické společnosti oči (zdroj: ČT24)

Přesně před dvaceti lety, 5. září 1997, zemřela ve svých 87 letech římskokatolická misionářka albánského původu Matka Tereza. Pro nezištnou činnost ve prospěch nemocných a chudých nejen v Indii se stala ztělesněním milosrdenství. Za svou obětavou práci pro nejpotřebnější byla oceněna řadou vyznamenání, včetně Nobelovy ceny za mír, a loni 4. září ji papež František prohlásil za svatou. Podle kritiků ale vládly v jejích zařízeních katastrofální hygienické podmínky a některé z milionů věnovaných pro její charitu skončily neznámo kde.

Matka Tereza, původním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová, se narodila v nynějším hlavním městě Makedonie Skopje 27. srpna 1910 v rodině albánského obchodníka. Po studiích na Londýnské škole hospodářských a politických věd vstoupila roku 1928 do irského řádu loretánských sester v Dublinu.

Jméno Tereza (po svaté Tereze z Lisieux) přijala v roce 1929 při řeholním slibu na noviciátu v indickém Dárdžilingu a dalších sedmnáct let vyučovala na střední škole St. Mary's High School v Kalkatě.

Činorodá a praktická žena byla plně oddaná své věci, kterou byla služba Ježíši Kristovi. Vykupitele viděla v každé trpící bytosti. I když neměla osobní majetek ani politickou funkci, patřila k nejmocnějším ženám minulého století a stala se legendou již za svého života.

K nápadu založit řád, který by pečoval o ty nejpotřebnější, přimělo Matku Terezu boží vnuknutí, které se dostavilo ve vlaku do Dárdžilingu. Když v roce 1948 se svolením Vatikánu opouštěla loretánský řeholní dům a vydala se za chudinou do slumů, jejím jediným majetkem byla tři bílá sárí s modrými pruhy a pár rupií.

Podle církevního historika Jaroslava Šebka tkvěla výjimečnost Matky Terezy právě v tom, že svou činnost prováděla v Indii.

Indie byla v době, kdy vznikl řád, rozvrácená. Bylo to těsně po vyhlášení nezávislosti, byli tam boje muslimů s hinduisty, a ona právě v těchto strašně vypjatých podmínkách začala se svým projektem pomoci nemocným a umírajícím, lidem, kteří v podstatě byli chudí.
Jaroslav Šebek
církevní historik

Zanedlouho Matku Terezu následovaly další sestry. Papež řád Misionářek milosrdenství (Misionářky lásky), který má nyní na 4500 sester a působí v 133 zemích světa, oficiálně povolil v říjnu 1950.

Souzněla s názory Jana Pavla II. i Františka

Když 5. září 1997 Matka Tereza zemřela, vystrojila jí Indie státní pohřeb. O šest let později Matku Terezu papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslavenou. Blahořečení je v římskokatolické církvi nezbytným krokem před svatořečením, tedy prohlášením za svatého. Kanonizována byla loni 4. září.

Rychlost, s jakou byla svatořečena, je podle Šebka naprosto neuvěřitelná. „Je to možné srovnat jen se svatým Janem Pavlem II., který byl také ve velmi krátké době jak beatifikován, tak kanonizován,“ dodal s tím, že Matka Tereza měla velmi blízko k názorům Jana Pavla II.

„Například v otázce tvrdého postupu vůči interrupcím a antikoncepci. Řekl bych, že Jan Pavel II. chtěl tuto ženu a svou blízkou souvěrkyni dostat co nejrychleji na piedestal oltáře, protože pro něj právě ztělesňovala jeho základní linie, co se týká konzervativního vztahu k těmto otázkám,“ podotkl Šebek.

Souzněla podle něj i se současným papežem. „František vyzdvihoval, že ona ztělesňuje právě to, co je zase jeho krédem v pontifikátu, to znamená zájem o lidi, kteří jsou na periferiích. Toto všechno určitě vedlo k tomu, že před rokem byla rychle svatořečena,“ doplnil.

Šrámy na obrazu světice

Osobu světice ale provázejí i určité kontroverze. Dokumentaristé Tariq Ali a Christopher Hitchens natočili v roce 1994 dokument „Anděl pekla“, ve kterém poukázali na nedostačující hygienické podmínky v zařízeních řádu a také na to, že nemocným a umírajícím byli odpírány léky proti bolesti.

Podle Šebka to ale úplně kontroverzní není. „Ona není kontroverzní hlavně pro lidi, kteří žijí v Indii. Samozřejmě z pohledu západoevropské zkušenosti souhlasím s tím, že ty podmínky jsou velmi otřesné, hygienické možnosti nejsou vůbec ideální, chybí tam také tišící prostředky,“ uznal.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Ale ona dělala velkou práci v tom, že se konečně starala, že otevřela oči indické společnosti pro lidi, kteří jinak umírali naprosto nedůstojně na ulicích,“ upozornil s tím, že více kontroverzní je podle něj pro některé lidi liberálního zaměření spíše extrémní důraz Matky Terezy na podporu anti-potratových a proti-antikoncepčních opatření. 

Právě „dogmatické názory na potraty, antikoncepci a rozvody“ byly jedním z důvodů kritiky autorů kanadské studie z roku 2003, podle které je posvátný obraz jeptišky a událostí vedoucích k jejímu blahořečení v první řadě výsledkem dobře řízené a efektivní mediální kampaně.

Terezu kritizovali také kvůli „poněkud pochybnému způsobu péče o nemocné, jejím problematickým politickým kontaktům či podezřelé správě velkého množství peněz.“

Profesor psychologie Serge Larivée, jenž studii vedl, nicméně uvedl, že ne všechno v životě Matky Terezy bylo výsledkem PR kampaně a mediálního cirkusu. Jako ryze pozitivní vidí její schopnost přimět lidi k pomoci druhým a vzájemné vstřícnosti. „Svou prací inspirovala mnoho lidí. Učinila také mnohé v boji proti chudobě. Ale i když toho dosáhla hodně, světici to z ní rozhodně nedělá,“ podotkl Larivée.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 7 hhodinami
Načítání...