Svatořečení Matky Terezy

Papež František svatořečil misionářku Matku Terezu

Papež František ve Vatikánu svatořečil misionářku Matku Terezu. Žena přezdívaná „Anděl z Kalkaty“ zasvětila svůj život službě chudým a nemohoucím, pobočky jejích útulků působily ve více než stovce zemí světa. Svatořečení přihlížely na Svatopetrském náměstí desítky tisíc poutníků. Na ceremonii dorazilo i 13 hlav států. 

 

„Po zralém uvážení a vzývání božské pomoci i po poradě s našimi četnými bratry, potvrzujeme a prohlašujeme blahoslavenou Matku Terezu z Kalkaty svatou a zapisujeme ji do seznamu svatých,“ prohlásil papež, čímž formálně dokončil proces svatořečení.

 

Papež František se s Matkou Terezou osobně setkal v roce 1994 ve Vatikánu, jako tehdejší arcibiskup z Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, a prohlásil, že „tuto ženu by rozhodně za nadřízenou mít nechtěl“. Při pozdější návštěvě Albánie zopakoval, že na něj „tvrdost Matky Terezy dělala silný dojem, ale současně mu naháněla strach“.

Svatořečení sledovali i lidé, kteří se do Vatikánu nevydali. Několik stovek se jich shromáždilo například v sídle řádu Misionářek lásky v Kalkatě. Lidé zde svatořečení Matky Terezy přivítali potleskem. Místní hrob nové světice zdobila jedna svíčka, květiny a drobná fotografie. 

Několik členů laické organizace přičleněné k řádu pak oslavilo svatořečení zopakováním cesty vlakem po Dárdžilingu. Právě během takové jízdy Matku Terezu napadla myšlenka založit řád, který by pečoval o ty nejpotřebnější.

Jedno z nejrychlějších svatořečení v historii církve 

Svatořečení Matky Terezy 19 let po její smrti bylo jedním z nejrychlejších v historii katolické církve. Za blahoslavenou ji prohlásil Jan Pavel II. už v říjnu 2003 ve Vatikánu za účasti více než 150 000 lidí, mezi nimiž byli katolíci i muslimové.

Zázrak nutný k blahořečení se podle církve stal 5. září 1998, přesně rok po smrti řeholnice, v klášteře u bangladéšských hranic, kam s velkým nádorem v břiše přišla Indka Monika Besraová. Vatikán uznal, že nádor zmizel poté, co se jeptišky modlily k Matce Tereze. 

Druhý zázrak, který cestu ke svatořečení otevřel, Vatikán oznámil loni 18. prosince. Zázrak spočíval v nevysvětlitelném uzdravení muže v Brazílii, který byl v kómatu kvůli několika abscesům na mozku. Podle katolické církve pomohla modlitba jeho manželky k Matce Tereze.

Video Události
video

Události: Svatořečení Matky Terezy

Události: Svatořečení Matky Terezy

Papež František svatořečil misionářku Matku Terezu