Pravoslavní preláti vybrali tři kandidáty na patriarchu

Moskva - V moskevské katedrále Krista Spasitele se sešly dvě stovky vysokých představitelů ruské pravoslavné církve, aby zahájily proces volby nového patriarchy, který má nahradit Alexije II., jenž stál v čele církve od roku 1990 a zemřel loni v prosinci. Hodnostáři dnes zvolili tři kandidáty, kterými jsou metropolité Kirill, Kliment a Filaret. Jména uchazečů zazněla v přímém televizním přenosu. V tajném hlasování získal Kirill 97 hlasů, Kliment 32 a Filaret 16 hlasů. Kandidáti musejí splňovat formální požadavky na patriarchu, tedy být starší 40 let, mít vyšší duchovní vzdělání i zkušenosti s řízením biskupství.

Volby nového, 16. patriarchy se od předchozích liší tím, že poprvé v dějinách ruské pravoslavné církve se plnoprávným kandidátem může stát i občan cizího státu, tedy nejen z Ruska, ale i z Ukrajiny, Moldavska, Běloruska, Německa a dokonce Japonska.

Nového patriarchu pak zvolí více než 700 delegátů velkého církevního sněmu, který začne v úterý a má trvat do čtvrtka. Nehledě na tři oficiální kandidáty si sněm může vybrat i jiného uchazeče. Nástupce Alexije II., který zesnul loni 5. prosince po více než 18 letech v čele církve, se má funkce slavnostně ujmout v neděli 1. února. Nový patriarcha povede 165 milionů věřících a bude například rozhodovat o tom, jak blízko má mít církev ke státu.

Kirill (62), který byl po Alexijově smrti zvolen dočasně do čela církve, je pokládán za hlavu „reformátorského“ křídla církve, Kliment (59) naopak za vůdce „konzervativců“, i když znalci upozorňují, že v některých otázkách jsou Kirillovy názory zřejmě konzervativnější než Klimentovy. Zatímco Kirill jako dosavadní „ministr zahraničí“ moskevského patriarchátu je zcestovalý, setkal se s papežem Benediktem a často vystupuje v médiích, dosavadní šéf církevní administrativy Kliment je pokládán za typického „muže v pozadí“. Vzájemně se prý nesnášejí. Ostré soupeření mezi stoupenci obou metropolitů však podle pozorovatelů může vést k tomu, že církev si do svého čela zvolí někoho méně vyhraněného, jako je právě jeden z nejstarších členů synodu, minský metropolita Filaret (73).

Nezíská-li v prvním kole volby na velkém církevním sněmu žádný z uchazečů přes polovinu hlasů, dva nejsilnější postoupí do druhého kola.

Pohřeb patriarchy Alexije II.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký úřad vydal varování pro lety nad částí východního Pacifiku

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal v pátek varování pro americké letecké společnosti a vyzval je, aby dbaly zvýšené opatrnosti při letech nad východním Tichým oceánem poblíž Mexika, Střední Ameriky a částí Jižní Ameriky. Zdůvodnil to vojenskými aktivitami a možným rušením satelitní navigace, informovala agentura AP.
před 18 mminutami

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko v noci na sobotu zaútočilo v jihovýchodní ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Moskva zároveň tvrdí, že ruská protivzdušná obrana ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.
před 23 mminutami

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si prý rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu teokratický režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 26 mminutami

Syrské síly ovládly Dajr Háfir, Kurdové chtějí změnu ústavy

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městem Dajr Háfir na severu země, z něhož se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrské demokratické síly (SDF). Píše to agentura AFP. Syrští Kurdové mezitím oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
před 3 hhodinami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 4 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 5 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 7 hhodinami

USA a Slovensko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

Spojené státy a Slovensko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky, píše Reuters. Slavnostní podpis v budově ministerstva energetiky ve Washingtonu následoval po pracovní schůzce slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) s americkým ministrem energetiky Chrisem Wrightem. Součástí dohody je výstavba jaderného bloku o výkonu 1200 megawattů podle amerického návrhu v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice.
před 13 hhodinami
Načítání...