Gruzínský exprezident Michail Saakašvili rezignoval na funkci oděského gubernátora. V odůvodnění svého kroku obvinil ukrajinského prezidenta Petra Porošenka z krytí kriminálních a korupčních klanů. Zkritizoval také obrovské majetky některých ukrajinských politiků.
Porošenko se paktuje s korupčníky, útočí na prezidenta končící šéf Oděsy Saakašvili
Saakašvili byl v gubernátorském úřadu od května loňského roku. Oděsa je horkou půdou. Z jedné strany oblast hraničí s mezinárodně neuznanou proruskou republikou Podněstří, na východ od ní leží Krym.
Saakašvili přislíbil uskutečnit ve svěřeném regionu radikální reformy a personální změny, aby se Oděsa mohla stát metropolí černomořského pobřeží, udělat pořádek na celnicích a bojovat s pašeráctvím i opravit silnice.
„Rozhodl jsem se zahájit novou etapu boje, ať nedoufají, že se mě zbaví,“ oznámil nyní gruzínský exprezident, který od počátku působení na Ukrajině poukazoval na nečinnost kyjevských úřadů v boji s úplatkářstvím. To podle něj „sahá do nejvyšších pater ukrajinské politiky“.
Z odpovědnosti za neuspokojivý stav věcí obviňoval Saakašvili stále častěji přímo Porošenka. Ten kupříkladu nepodpořil vznik bezcelní zóny v oděském přístavu, což byl jeden z gubernátorových hlavních projektů.
„Bylo to jedno z nejkorupčnějších prostředí, jaké si vůbec dokážeme představit, a i po změně režimu (pádu Janukovyče) Oděsa zůstávala Mekkou ukrajinské mafie, ale nejen ukrajinské. To všechno chtěl Saakašvili zlikvidovat a vůbec se mu to nepodařilo,“ podotkla novinářka Petra Procházková.
Porošenko naopak údajně podporoval „kriminální klan vrahů“ a jiný „klan korupčníků“ v Oděse. Podle Saakašviliho dosazoval do úřadů lidi, kteří se snažili reformám zabránit.
Ukrajinský prezident podle končícího gubernátora vydává Kyjev nepřátelům země, přičemž oporou korupce je ministr vnitra Arsen Avakov. „Nehodlám o tom mlčet, už toho mám všeho dost,“ konstatoval Saakašvili.
Poslední kapkou prý bylo zveřejňování majetkových poměrů ukrajinských politiků a státních úředníků, které odhalilo jejich mnohamilionová, podle kritiků nelegálně získaná jmění.
„V Rusku i na Ukrajině je obvyklé, že řízení státu do značné míry závisí na prezidentovi. Parlamentní demokracie tam nefunguje tak, jak ji známe. Prezident mívá rozhodující slovo i v takových věcech, jako je jmenování místních politiků,“ připomněla Procházková.
Porošenko uvedl, že Saakašviliho odvolá, pokud o to vláda požádá. Ta tvrdí, že je ochotna gubernátorově žádosti o odvolání vyjít vstříc, demise ale prý ještě nedorazila. Prezidentská kancelář podle listu Ukrajinska pravda vybírá Saakašviliho nástupce, zatímco v Kyjevě se spekuluje, že se exprezident stane „motorem“ nové politické strany.
Oděský starosta Gennadij Truchanov označil Saakašviliho za konfliktního a neefektivního funkcionáře, který jako „prozatímní figura“ nebyl s to nastolit pořádek a uskutečnit slibované reformy. Je prý rád, že nastalo „prozření“ a řekl také, že Oděsa vinou Saakašviliho „experimentů“ ztratila dva roky a situace se jen zhoršila.
Tvrdý protivník Moskvy
Saakašvili stál v letech 2004-13 v čele Gruzie a proslul úspěšným prosazováním protikorupčního programu. Na Ukrajině je ale znám hlavně svým tvrdým protiruským postojem, který před osmi lety vyvrcholil týdenním válečným konfliktem s Moskvou.
Ruský prezident Vladimir Putin se od těch dob odmítá se Saakašvilim stýkat a jeho ukrajinské angažmá považoval za důkaz rusofobie nynějšího kyjevského vedení.
Saakašvili již dříve obdržel ukrajinské občanství. Mluví plynně ukrajinsky i rusky, s Porošenkem se přátelil od dob studií na stejné kyjevské univerzitě.