Porošenko nařídil poslat na východ Ukrajiny plyn i elektřinu

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes nařídil vládě, aby zajistila dodávky elektřiny a plynu pro obyvatele povstaleckých oblastí na východě země. Oznámila to v Kyjevě prezidentská kancelář. Do konce letošního roku chce prezident dohodnout se separatisty výměnu rukojmích a zajatců.

Prezidentský příkaz je na začátku zimy pro Donbas vítaná zpráva, tím spíš, že od poloviny listopadu vyhlásil Kyjev faktickou hospodářskou blokádu vzbouřeneckých zón. Státní úřady v Doněcké a Luhanské oblasti přestaly pracovat, centrální banka z Donbasu stáhla hotovost a zablokována byla výplata penzí a sociálních dávek. „Je zapotřebí, aby lidé dostali možnost přežít těžké období a věděli, že mohou počítat se státní pomocí,“ komentoval Porošenko své dnešní rozhodnutí.

Zdůraznil také potřebu zajistit pro ukrajinské obyvatele povstaleckých oblastí dostatek potravin a léků. Do konce roku se chce Porošenko s povstalci dohodnout na výměně zajatců a rukojmích. Podle Kyjeva zadržují separatisté 684 Ukrajinců, vojáků je v zajetí 181, nezvěstných evidují ukrajinské úřady 1 600 osob. Proruští radikálové tvrdí, že ukrajinská armáda drží v zajetí přes 800 jejich bojovníků.

Výměna zajatců má být součástí širší dohody o zastavení palby, kterou by obě bojující strany měly uzavřít na připravovaném jednání v běloruském Minsku. Schůzka byla v tomto týdnu dvakrát odložena a dohoda o novém datu zatím neexistuje.

Vydáno pod