Rakouský politik Udo Landbauer, který se stal terčem kritiky kvůli zpěvníku s antisemitskými texty, se vzdal všech svých politických funkcí. Člen protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) nepřijme mandát poslance dolnorakouského zemského sněmu, který získal v nedělních volbách, a vzdá se i postu zastupitele Vídeňského Nového Města (Wiener Neustadt). Na kauzu už reagoval i kancléř Sebastian Kurz (ÖVP), s jehož stranou Svobodní sedí ve vládě.
Politik rakouských Svobodných doplatil na antisemitský zpěvník. Vzdal se všech funkcí
Jednatřicetiletý Landbauer býval místopředsedou buršáckého spolku Germania, který podle odhalení časopisu Falter vydal před dvaceti lety zpěvník s řadou antisemitských textů a písní oslavujících nacisty. Informace o existenci knížky se objevila krátce před nedělními volbami do zemského sněmu v Dolním Rakousku, do kterých Landbauer vedl kandidátku FPÖ.
Kauza nicméně zisk svobodných v zemských volbách zjevně nijak výrazně nepoznamenala. Strana skončila na třetím místě s 14,7 procenta hlasů, a místo dřívějších čtyř obsadí v dolnorakouském sněmu osm křesel.
Landbauer oznámil, že mandát, který se mu podařilo v nedělním hlasování získat, nepřijme, vzdá se svého postu zastupitele Vídeňského Nového Města a pozastaví rovněž členství v FPÖ. Spolupráci s Landbauerem v nové zemské vládě Dolního Rakouska už před pár dny odmítla hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová.
Landbauer: O antisemitských pasážích jsem nevěděl
Zpěvník Germanie otřásá rakouskou politickou scénou již několik dní. Texty v něm obsažené odsoudila většina předních politiků alpské republiky. Jeden z textů například vyzývá ke zplynování Židů.
Landbauer dříve popřel, že by o existenci zpěvníku věděl. Později uvedl, že se antisemitské pasáže nezpívaly. „Během mého členství ve spolku Germania tyto pasáže zpěvník neobsahoval a nezpívaly se, jinak bych do spolku nevstoupil, protože by to bylo proti všem mým principům,“ tvrdí politik.
Příslušná pasáž je v rozporu se všemi „mými základními principy“, řekl také ve zpravodajské relaci ZiB2 jednatřicetiletý politik, jehož matka pochází z Íránu. Poté, co se o textu dozvěděl, prý okamžitě ukončil své sedmnáctileté členství ve spolku, v němž působil i jako zástupce předsedy.
Kurz chce spolek zrušit
Za Landbauera se postavilo i vedení FPÖ. „Není za to zodpovědný. Zapřísahal se, že tato odporná antisemitská píseň se nepoužívá,“ uvedl šéf strany a vicekancléř Heinz-Christian Strache. Generální tajemník svobodných Harald Vilimsky Landbauera pak označil za „nevinnou oběť politické a mediální kampaně“ a nabídl mu „plnou politickou rehabilitaci“ po vyšetření celého případu kolem spolku Germania.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz ve středu oznámil, že se vláda – jejímž členem je od prosince i FPÖ – pokusí o rozpuštění buršáckého spolku Germania. Na zahájení příslušného řízení se už dohodl s ministrem vnitra Herbertem Kicklem (FPÖ). „Organizace, ve kterých se dějí podobné odpudivé věci, nemají v naší společnosti místo,“ komentoval kauzu Kurz.
Případem antisemitského zpěvníku se zabývá také rakouská policie, která v této souvislosti vyšetřuje čtyři osoby. Jednou z nich je i ilustrátor zpěvníku, který byl členem rakouské sociální demokracie. Strana ho okamžitě poté, co vyšla jeho činnost najevo, vyloučila.
- Buršácké spolky vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace, nyní se hlásí k německému nacionalismu. Mnozí jejich členové mají blízko k FPÖ nebo jsou přímo jejími členy.
- Na vzniku FPÖ se po 2. světové válce podílelo mnoho bývalých nacistů a i později musela strana vylučovat mnoho členů kvůli skandálům souvisejícím s projevy antisemitismu. Nyní tvrdí, že má tuto minulost dávno za sebou. Předseda Strache v souvislosti s kauzou Germanie oznámil, že pověří komisi nezávislých historiků zpracováním dějin své partaje.