Policie s tanky čistí od drog největší slum brazilského Ria

Rio de Janeiro - Za podpory obrněných armádních vozů a vrtulníků vtrhla brazilská policie v noci na dnešek do největší chudinské čtvrti v Riu de Janeiro, favely Rocinha. Ta neblaze proslula mimo jiné obchodem s drogami. Akce je součástí vládního programu, v jehož rámci mají elitní policejní jednotky ze slumů vypudit těžce ozbrojené gangy, které chudinské čtvrti ovládají desítky let. Podle agentury AFP policie a vojáci začali favelu obsazovat.

Akce se zúčastnily tři tisíce členů speciálních jednotek brazilské policie a námořnictva. Nepadl během ní jediný výstřel a úřady operaci prohlásily za úspěšnou. Po vyhnání gangů mají být policisté ve favelách trvale přítomni.

William de Oliveira, bývalý vůdce místní komunity

„Teď budou lidé muset alespoň formálně ctít zákon a budou mít stejná práva jako ostatní občané. Dostane se jim stejného zacházení jako obyvatelům Copacabany.“

Zásah je snahou úřadů ve městě zlepšit bezpečnost před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2014 a olympiádou o dva roky později. Brazilské bezpečnostní síly přitom v poslední době provádí razie proti zločineckým gangům stále častěji.

  • Zátah ve slumu autor: Silvia Izquierdo, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3027/302622.jpg
  • Zátah ve slumu autor: Felipe Dana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3027/302623.jpg
  • Brazilský slum Rocinha autor: Felipe Dana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3027/302624.jpg
  • Zátah ve slumu autor: Felipe Dana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3027/302625.jpg

Razie přišla jen dva dny po triumfu protidrogového komanda. Tomu se podařilo zadržet šéfa místní drogové mafie Antonia Bonfima Lopese, zvaného NEM. Kromě obchodu s drogami je obviněn i z vražd, únosů a praní špinavých peněz. Ochranku narkobaronovi dělali muži, kteří se představili jako diplomaté demokratické republiky Kongo. „Neměli žádné pověřovací listiny. Federální policie situaci konzultuje s ministerstvem zahraničí, ale zatím nám nic nepotvrdili,“ přiblížil náčelník Federální policie Valmir Lemos. Podle ministra bezpečnosti státu Rio de Janeiro Edvala Novaese se zadržený snažil policisty uplatit, jeho doprovod je dokonce zastrašoval. 

Favela Rocinha se sto tisíci obyvateli se rozkládá na stráních přímo nad luxusními čtvrtěmi Ria. Některé zdroje dokonce mluví o tom, že ji obývá 300 tisíc lidí. Elitní policejní jednotky do jejích ulic vstoupily dnes v 04:10 (07:10 SEČ). Během června pak došlo k obsazení favely Mangueira.

Rocinha se přitom nachází jen kousek od slavné pláže Ipanema. Rio, které se teď snaží vybojovat pověst bezpečného města, zakládá ve slumech opevněné policejní stanice, staví tramvajové trasy a pořádá školení pro místní turistické průvodce.

Nahrávám video
Zátah v Riu de Janeiru
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
před 34 mminutami

O zahraniční politice debatovali v Událostech, komentářích Lipavský a Petříček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jednal se svým kazachstánským protějškem o nových dodávkách ropy do Česka. V pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Ázerbájdžánu o importu plynu. Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) návštěvu okomentoval na síti X slovy, že česká zahraniční politika má „jasné směřování“. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou bývalí ministři zahraničí Jan Lipavský (za ODS) a Tomáš Petříček.
před 36 mminutami

Írán povolil japonskému tankeru proplout Hormuzem

Hormuzským průlivem ve středu proplul japonský tanker plavící se pod panamskou vlajkou. Loď přepravující dva miliony barelů ropy dostala povolení od íránských úřadů. Informovala o tom agentura Kjódó s odvoláním na íránská média.
před 1 hhodinou

Meta dostatečně nechrání děti na sítích, předběžně shledala Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Firmě hrozí vysoká pokuta.
09:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump na státní večeři s Karlem III. řekl, že USA vojensky porazily Írán

Americký prezident Donald Trump na státní večeři s britským králem Karlem III. a dalšími hosty řekl, že Spojené státy vojensky porazily Írán. Informovala o tom agentura AFP s tím, že šlo o Trumpovo první veřejné vyjádření k této citlivé věci během Karlovy nynější návštěvy v USA. Britský panovník v projevu hovořil o přetrvávajícím významu vztahu mezi Londýnem a Washingtonem.
03:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Spojené státy vydají pasy s vyobrazením Trumpa

Americké ministerstvo zahraničí k příležitosti 250. výročí vyhlášení nezávislosti chystá omezený počet cestovních pasů, v nichž bude vyobrazen současný prezident Donald Trump. Informuje o tom agentura AP, Trump se podle ní stane prvním žijícím prezidentem zobrazeným v cestovních dokladech.
01:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruský útok zabil ženu v Sumské oblasti, dva lidé jsou zranění

Jedna žena přišla o život v noci na středu při ruském dronovém a raketovém útoku v Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Informovaly o tom úřady. Ruské bezpilotní letouny útočily také na Charkov. Moskva naopak bez podrobností ohlásila likvidaci ukrajinských dronů útočících v několika oblastech. Tvrzení stran konfliktu nelze nezávisle ověřit.
před 3 hhodinami

Karel III. v Kongresu vyzval k podpoře Ukrajiny

„Jednota a odhodlání, které se projevily po útocích z 11. září, jsou nyní nezbytné pro obranu Ukrajiny,“ řekl v úterý britský král Karel III. americkým zákonodárcům v Kongresu. Projev představuje hlavní program jeho čtyřdenní návštěvy USA. „Američané nikdy neměli lepší přátele, než jsou Britové,“ řekl americký prezident Donald Trump, když krále dříve během dne přivítal v Bílém domě. Návštěva probíhá v době rozporů mezi oběma zeměmi ohledně války v Íránu, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...