Po novém papeži úřaduje už i nový arcibiskup z Canterbury

Canterbury – Dva dny po inauguraci nového papeže získal křesťanský svět dalšího duchovního vůdce. Do čela anglikánské církve, působící ve 160 zemích světa a formálně podřízené britské královně, se postavil nový arcibiskup Justin Welby.

Nového arcibiskupa z Canterbury do úřadu vůbec poprvé v křesťanské historii uvedla ženská duchovní. Ceremonie v Canterburské katedrále se zúčastnili náboženští i političtí představitelé země v čele s premiérem Davidem Cameronem nebo korunním princem Charlesem a jeho manželkou Camillou.

Welby, oděn v liturgickém plášti doplněném štólou a zlatou hedvábnou mitrou, symbolicky třikrát zabušil berlou na západní vrata katedrály a požádal tak o vstup. Poté se dveře pomalu otevřely a chrámový sbor uvítal arcibiskupa žalmy.

Arcibiskup z Canterbury buší na vrata katedrály
Zdroj: ČTK/AP/Matt Dunham

Sedmapadesátiletý Welby je v pořadí 105. arcibiskupem z Canterbury. Do úřadu ho uvedla Sheila Watsonová, která zastává v Canterbury arcijáhenský post.

Bývalý manažer ropné společnosti se přimknul k Bohu poté, co mu zemřela sedmiměsíční dcera při autonehodě. Miliony anglikánů se těší na jeho rozvážnost. Tu opakovaně projevil při únosech a zatčeních v Nigérii. Třeba, když své zatčené spolupracovníky uklidňoval tím, že díky jeho zapnutému telefonu pomoc přijde. A opravdu přišla.

Justin Welby:

„Současným ekonomickým a ekologickým hrozbám se dá postavit jen s nesmírnou Kristovou odvahou.“

Justin Welby se stal arcibiskupem z Canterbury
Zdroj: ČTK/AP/Dominic Lipinski, Pool

Welbyho, který je proti sňatkům homosexuálů, ale podporuje vysvěcování žen za biskupky, čeká obtížný úkol - udržet jednotu osmdesátimilionové anglikánské církve. Sám arcibiskup svoji pozici připodobňuje k místu uprostřed křížové palby mezi liberálními duchovními z USA a Británie a jejich konzervativními kolegy z Afriky. Spory vyvolává kupříkladu otázka, zda by biskupské úřady měli zastávat lidé, kteří se otevřeně hlásí k homosexualitě.

Syn sekretářky premiéra Churchilla tedy čelí stejným výzvám jako nový papež. Podobní si jsou nejen vzhledem, ale taky třeba tím, že mají účet na Twitteru a odmítají luxus církevních paláců. Otec pěti dětí odmítá stejně jako papež František sňatky homosexuálů. Zato podporuje svěcení žen. „Oba řídí společenství, která jsou rozhádaná kvůli sexualitě, podobě manželství i církvi samotné,“ komentuje autor knihy „Je Bůh stále Angličanem?“ Cole Moreton. O tom, jak obtížný úkol to bude, dobře ví jeho předchůdce. Popřál mu proto býčí vůli a hroší kůži.

Justin Welby je novým arcibiskupem z Canterbury
Zdroj: ČTK/AP/Gareth Fuller/Pool
Reportáž Bohumila Vostala (zdroj: ČT24)