Po náletu Spojených států zemřel vůdce IS v Afghánistánu

Při útoku amerického bezpilotního letounu údajně zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to afghánský velvyslanec v Pákistánu a následně zprávu o Saídově smrti potvrdil také Pentagon.

„Mohu potvrdit, že vůdce IS Háfiz Saíd a další velitelé a bojovníci byli zabiti při útoku amerického bezpilotního letounu 26. července v okrese Kot v provincii Nangarhár,“ řekl afghánský velvyslanec Omar Zachilvál.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Gordon Trowbridge poté v prohlášení uvedl, že zpráva o smrti Saída je pravdivá. Podle něj Saíd, který byl označován za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, přišel o život při společné operaci amerických a afghánských speciálních sil proti Islámskému státu v jižní části provincie Nangarhár.

Pentagon: Smrt Saída zasáhne verbování nových bojovníků

Podle afghánského diplomata se Saíd přímo podílel na útocích proti americkým a dalším zahraničním jednotkám a jeho skupina bojovníků věrná Islámskému státu využívala Nangarhár k výcviku a vyzbrojování radikálů. Podle Pentagonu smrt tohoto vůdce IS zasáhne operace Islámského státu a verbování nových bojovníků v regionu. 

Afghánská tajná služba přišla s podobnou informací již loni v červenci, Islámský stát to ale následně popřel.

Původem Pákistánec Sáid patřil dříve k hnutí Taliban, ale minulý rok přešel k IS. Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, je v Afghánistánu stále aktivnější. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Talibanu či k teroristické organizaci al-Káida.