Pilulky podávané sterilizovaným Indkám zřejmě obsahovaly jed

Dillí - Protizánětlivé pilulky, které použil lékař při sterilizaci několika desítek žen na východě Indie, údajně obsahovaly chemickou látku používanou v jedu na krysy. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Lékař R. K. Gupta před týdnem podal tyto tabletky při sterilizaci více než osmi desítkám žen, z nichž nejméně 15 zemřelo a desítky dalších jsou kvůli komplikacím stále v nemocnici.

Předběžné testy prokázaly přítomnost fosfidu zinečnatého, uvedl Siddhárta Pardeši, zástupce správního úřadu oblasti Bilaspúr. Úřad podle něj nechal pilulky otestovat poté, co se tato chemická sloučenina našla v nedaleké farmaceutické firmě Mahavar Pharmaceuticals (MP). Ta je prý nyní v centru pozornosti vyšetřovatelů případu hromadné sterilizace. Další testy vzorků zaslaných do laboratoří v Dillí a Kalkatě by měly přítomnost fosfidu definitivně potvrdit, či vyvrátit. „Příznaky pacientů ale skutečně ukazují na otravu fosfidem zinečnatým,“ dodal Pardeši. 

Indická policie zabavila pochybný lék a zatklla jeho výrobce (zdroj: ČT24)

Ve čtvrtek do místní nemocnice dorazilo několik dalších lidí z okolních vesnic s podobnými známkami otravy, jaké se vyskytly u předchozích pacientů. Stěžovali si na zvracení, závratě a otoky. Noví pacienti nenavštívili sterilizační tábor, požili prý ale léky firmy MP. 

Vláda státu Čhattísgarh už oznámila, že zabavila asi 200 tisíc tablet antibiotika Ciprocin 500, které používal lékař Gupta při sterilizaci, a asi čtyři miliony dalších balení léčiv od farmaceutické společnosti MP. Policie už prý také zadržela ředitele firmy Rameše Mahavaru a jeho syna. Oba se prý ale cítí být nevinni. Už od čtvrtka je ve vězení také Gupta. 

Ženská nemocnice ve Varanasi poutá na podpůrnou sterilizaci
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Indie je na špici v počtu sterilizovaných žen. Snaha o regulaci růstu počtu obyvatel vedla v minulosti k řadě drakonických opatření. Růst indické populace ale i tak zůstává jedním z nejvyšších na světě. 

Hromadné sterilizace žen i mužů se pravidelně provádějí na řadě míst Indie a některé státy osobám, které tento zákrok podstoupí, nabízejí takové výhody, jako je automobil či různé domácí elektrospotřebiče. Ročně tento zákrok podstoupí miliony obyvatel. Ti by se pro něj měli teoreticky rozhodovat dobrovolně. Podle některých nevládních organizací však ženy mají často málo informací a bývají pod silným tlakem ze strany zaměstnanců místní samosprávy. Operace se často provádí v zoufalých hygienických podmínkách.