Peking bojuje se smogem: 2100 továren zastavilo či omezilo provoz

Úřady v Pekingu nařídily 2100 továrnám přerušit či omezit provoz kvůli novému zhoršení smogové situace v čínské metropoli. Od soboty platí v Pekingu kvůli znečištění ovzduší nejvyšší stupeň ohrožení a opatření potrvá nejméně do úterý. Peking v rámci opatření ke snížení hladiny smogu rovněž stáhl z ulic polovinu automobilů, přičemž současně posílil provoz metra. Školy a školky dostaly nařízeno, aby dnes a v úterý zůstaly uzavřené. Učitelé prý mají studentům rozeslat učivo po internetu.

Zákaz či omezení činnosti se týkají 2100 továren v hlavním městě a v jeho okolí, uvedla dnes čínská vláda s tím, že do podniků jsou denně vysíláni inspektoři, aby zkontrolovali, zda je nařízení dodržováno.

Podobná protismogová opatření jako Peking přijalo 33 měst v dalších provinciích, včetně provincie Che-pej, která obklopuje Peking, Che-nan v centrální Číně a Šan-tung na východě země.

Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic ve vzduchu dosahovala podle amerického velvyslanectví v Pekingu 172 mikrogramů na metr krychlový, což je sedmkrát více, než činí úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečnou.

Nejhorší situaci předpovídají meteorologové na úterý, kdy se předpokládá, že hustota PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) přesáhne 300 mikrogramů na metr krychlový, napsal s odvoláním na vládní úřady list Beijing Daily.

Smog v Pekingu
Zdroj: ČTK/AP/Sun jun

Pro Peking je to již druhé vyhlášení nejvyššího stupně ohrožení kvůli smogu v tomto měsíci. Ke stejným opatřením s platností na tři dny přistoupily úřady v metropoli 7. prosince.

Čína je vůbec největším znečišťovatelem na světě – do ovzduší ročně vypustí kolem osmi miliard tun CO2. Hlavním zdrojem škodlivých emisí jsou průmyslové podniky a rostoucí počet automobilů na silnicích. Asi desetina vozů totiž nesplňuje standardy. S nástupem zimního období se k tomu přidalo spalování uhlí, které se především na severu země tradičně používá k vytápění domácností.

Nejznečištěnější města jsou v Indii

Podle zpravodajského webu Quartz zabije špatný vzduch v Číně čtyři tisíce lidí denně. Z dat, která obdržel list Forbes od WHO, přitom vyplývá, že Peking na tom není v celosvětovém měřítku nejhůř - některá města ho porazila v průměru o polovinu horším znečištěním. Data z roku 2014 ukazují, že třináct z dvaceti nejvíc znečištěných měst světa se nachází v Indii a žádné v Číně. Podle WHO se čínská metropole umístila až na 76. pozici.