Papež: Zeď mezi Izraelem a Předjordánskem je tragédie

Betlém - Papež Benedikt XVI. dnes označil betonovou zeď mezi Izraelem a Předjordánskem za tragédii. Uvedl to během návštěvy uprchlického tábora Ajdá ležícího asi dva kilometry od Betléma. Zde se sešel i s několika uprchlíky. Papež je na návštěvě Blízkého východu už od 8. května, svou cestu ukončí v pátek.

„Ve světě hranic otevírajících se pro obchod, cestování, osoby i kulturu je tragické vidět, že se také ještě stále stavějí zdi. Nad námi se tyčí připomínka patové situace, do níž se zřejmě dostaly vztahy mezi Izraelci a Palestinci. Upřímně jsme se modlili za ukončení nepřátelství, které k výstavbě této zdi vedlo. K překonání nedůvěry je na obou stranách bariéry zapotřebí velké odvahy. Bez tolerance a při trvání na ústupcích toho druhého může být jediným výsledkem pat,“ řekl papež v blízkosti osmimetrové betonové bariéry s izraelskou strážní věží, která má oddělovat palestinský západní břeh Jordánu od Izraele.

Podle Izraele je zeď nutné bezpečnostní opatření, které zabraňuje atentátníkům ve vstupu na izraelské území. Palestincům se ale stavba nelíbí a označují ji jako zeď apartheidu. Papež se v táboře Ajdá osobně setkal s několika uprchlíky. Celkem jich tu ale žije přes 4 tisíce. Většinou jsou to lidé, kteří v roce 1948 museli opustit své domovy, protože jejich vesnice byly zabrány po vzniku Izraele.

Palestinci mají mít svou domovinu

Při dopoledním projevu v Betlémě se Benedikt XVI. vyslovil pro samostatnost Palestinců, řekl, že by měli žít ve své domovině. Prohlásil také, že je „nejvyšší čas ukončit utrpení Palestinců“. Izrael uvalil na pásmo Gazy blokádu v červnu 2007 poté, co se vlády nad tímto územím násilím zmocnilo radikální hnutí Hamas. Papež dnes Palestince také ujistil, že ví, jak „mnoho trpěli a nadále trpí v důsledku zmatků postihujících tuto zemi po desetiletí“.

Papeže dnes ještě čeká setkání s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Betlémě a pak se vrátí do Izraele. Na blízkovýchodní cestě je od 8. května a ukončí ji v pátek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mise Artemis pro přistání na Měsíci může mít zásadní problémy, varuje inspektor

NASA nedávno změnila své plány ohledně mise na Měsíc. Stále ale doufá, že tam do roku 2028 její astronauti přistanou. Teď se objevila další překážka – podle zprávy kontrolního orgánu by let byl spojený s riziky pro bezpečnost posádky. Ve čtvrtek večer pak NASA informovala, že start mise Artemis II, při které astronauti obletí Měsíc, by mohl proběhnout 1. dubna.
15:08Aktualizovánopřed 4 mminutami

USA na západě Iráku ztratily tankovací letoun. Armáda vyloučila sestřelení

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou palbou a ani se spojeneckou palbou.
před 22 mminutami

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu, oznámilo ministerstvo

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu pro lidi, kterým návrat domů zkomplikovala íránská válka. Čtvrteční dvanáctý repatriační let byl poslední, oznámilo v podvečer ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Celkem se těmito spoji z konfliktem zasažených oblastí vrátilo více než 1500 českých občanů, doplnil resort. Repatriační lety armádními letouny a letadly společnosti Smartwings stát spustil poté, co Izrael a USA koncem února vojensky napadly Írán.
18:24Aktualizovánopřed 50 mminutami

V Iráku bylo při dronovém útoku zraněno nejméně šest francouzských vojáků

Při dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku utrpělo zranění nejméně šest francouzských vojáků. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámil guvernér provincie Irbíl Úmíd Chúšnáv. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená se Spojenými státy a jejich spojenci.
22:48Aktualizovánopřed 51 mminutami

Nový íránský vůdce vyzval v prvním prohlášení k uzavření Hormuzu

Nový íránský nejvyšší duchovní vůdce Modžtaba Chameneí vydal první prohlášení od nedělního zvolení, mimo jiné vyzval k uzavření Hormuzského průlivu a k jednotě mezi Íránci. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí však později uvedl, že průlivem je možné i nadále proplouvat. Írán mezitím pokračoval v dronových útocích na některé země v regionu. Zasaženo bylo například letiště v Kuvajtu, dubajská luxusní čtvrť či italská základna v Iráku.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael tvrdí, že udeřil na další zařízení íránského jaderného programu

Izraelská armáda spustila novou vlnu úderů na Írán a oznámila, že v uplynulých dnech zasáhla zařízení, které považuje za součást íránského jaderného programu. Izraelská armáda intenzivně bombardovala také libanonské hlavní město, kde je hlášeno jedenáct mrtvých. Libanonské teroristické hnutí Hizballáh tvrdí, že ostřelovalo Tel Aviv. Agentura Reuters uvedla, že izraelská armáda téměř zdvojnásobila evakuační zónu jižního Libanonu, obyvatelé by se podle ní měli přesunout na sever od řeky Zahrání. Armáda židovského státu následně silně bombardovala centrum Bejrútu.
04:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán a Hizballáh rozdrtíme, řekl Netanjahu. Promluvil poprvé od začátku úderů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael rozdrtí Írán a Hizballáh. Varoval, že libanonské teroristické hnutí za útoky zaplatí vysokou cenu. Dodal, že po izraelsko‑amerických úderech na íránské území už země není taková, jako bývala, a že elitní jednotky Teheránu utrpěly těžké ztráty. Netanjahu to ve čtvrtek dle AFP a Reuters uvedl během své první tiskové konference od vypuknutí války proti Íránu, již zahájily Washington a Jeruzalém 28. února.
20:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ceny ropy stouply nejvýš za téměř čtyři roky

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve středu oznámila, že uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv, hovoří o největším narušení dodávek ropy v historii. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak rostoucí ceny stabilizovat. Ty nicméně nakonec ve čtvrtek stouply na nejvyšší úroveň za bezmála čtyři roky.
08:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...