Na pozůstatcích obětí havárie letounu Egyptair jsou stopy výbušnin, oznámili egyptští vyšetřovatelé. Stroj se zřítil v květnu, když mířil z Paříže do Káhiry. Zahynuly desítky lidí. Verzi o atentátu prosazovala hlavně Káhira.
Pád letadla Egyptair: Stopy výbušnin na obětech ukazují na teroristický čin
Piloti sice nevyslali nouzový signál, ale z nahraného hovoru z kokpitu vyplynulo, že se před nehodou snažili uhasit plameny. Údaje ze záznamové skříňky egyptského airbusu už dříve potvrdily, že detektory před zřícením stroje zaznamenaly kouř.
Nalezené trosky nesly známky působení vysoké teploty a na přední části byly stopy po sazích, připomíná BBC. Podle francouzského úřadu pro bezpečnost civilního letectví (BEA) není ale ještě i tak možné s jistotou stanovit závěr, jaká byla příčina katastrofy.
„Informace, že se našly stopy po výbušninách, není úplně nová. Už dříve o tom informovala francouzská strana. Ta má pochybnosti – francouzští vyšetřovatelé údajně byli pozváni do Egypta, aby identifikovali těla obětí. Odmítli přitom podepsat zprávu, že se na tělech našly stopy výbušnin,“ připomněl zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.
Egyptské ministerstvo pro civilní letectví nicméně oznámilo, že na základě nových poznatků předalo vyšetřování případu egyptské generální prokuratuře, protože šlo o záměrný trestný čin.
Spekulace o možném teroristickém útoku se dosud nepodařilo potvrdit ani vyvrátit. Příčinou havárie mohla být rovněž technická závada nebo lidská chyba. Žádná teroristická skupina se navíc k pádu stroje nepřihlásila.
Letoun spadl v květnu cestou z Francie do Egypta. Zahynulo všech 66 osob na palubě. Skříňku, která zaznamenávala hovory posádky v kokpitu, našly pátrací týmy ve Středozemním moři jako první. Poté byla vyzvednuta i druhá černá skříňka se záznamem letových dat. Obě ale byly poškozené.
Bomba zřejmě mohla i za pád ruského airbusu
Neštěstí se stalo sedm měsíců poté, co se zřítilo ruské letadlo na Sinajském poloostrově krátce po startu z egyptského rudomořského turistického střediska. Tehdy zahynulo všech 226 lidí na palubě.
Místní odnož Islámského státu poté oznámila, že umístila na palubu letadla výbušniny. Přítomnost bomby následně potvrdili jako pravděpodobnou i ruští vyšetřovatelé.