OSN: KLDR neskončila s vývojem raket a jaderných zbraní

2 minuty
Severní Korea pokračuje v porušování rezolucí OSN
Zdroj: ČT24

Severní Korea neukončila své jaderné a raketové programy a porušuje tak nadále rezoluce OSN. Uvádí se to v tajné zprávě Spojených národů, k níž se dostala agentura Reuters.

Podle zprávy se KLDR snaží prodat své zbraně „řadě blízkovýchodních a afrických států“. Zpráva dále konstatuje, že „zakázaná vojenská spolupráce mezi Severní Koreou a Sýrií pokračuje v nezmenšené míře“.

Severní Korea prodává zbraně zemím a skupinám, které nerespektují rezoluce OSN.
Barbora Šámalová
zpravodajka ČT

KLDR se s nabídkou zbraní obrátila například i na jemenské šíitské povstalce, které podporuje rovněž šíitský Írán a kteří v jemenské občanské válce bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Tomu od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 tisíc lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov. 

Severní Korea podle zprávy také porušuje zákaz vývozu textilu, když mezi říjnem 2017 a březnem 2018 exportovala zboží v ceně více než 100 milionů dolarů. Zprávu sepsali nezávislí experti, kteří monitorují realizaci sankcí OSN.

Sankce vůči Severní Koreji jednohlasně přijala Rada bezpečnosti OSN v roce 2006. Pchjongjangu zakazují vývoz uhlí, železa, olova, textilu a mořských plodů i dovoz pohonných hmot. Po celou dobu se ale objevují důkazy, že se je režim snaží obcházet.

Pompeo varoval před porušováním sankcí

Mike Pompeo a Ri Jong-ho se zdraví na setkání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN)
Zdroj: Edgar Su/Reuters

Na probíhajícím setkání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru varoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo Rusko, Čínu a další země před jakýmkoli porušováním mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu za její zbrojní programy.

Šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho, který je v Singapuru též přítomen, zareagoval prohlášením, že nejnovější kroky USA jsou „alarmující“. Pompeo a Ri Jong-ho se v Singapuru formálně nesešli, na okraj jednání si ale potřásli rukama a vyměnili pár slov a úsměvů, informovala agentura Reuters.

„Navzdory opatřením dobré vůle“ přijatým Severní Koreou „Washington hlasitě volá po zachování sankcí, čímž prozrazuje hnutí v USA, která se chtějí vrátit zpět, daleko od záměrů svého vůdce,“ citovala z prohlášení severokorejského ministra agentura AFP. „Netrpělivost nikterak nepomáhá nastolení důvěry,“ zdůraznil Ri Jong-ho.

Dopis od Trumpa pro Kim Čong-una

Americký diplomat Sung Kim, který hrál významnou roli v jednáních USA se Severní Koreou, mu v Singapuru předal dopis prezidenta Trumpa pro severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertové šlo o Trumpovu odpověď Kimovi.  Podle Nauertové řekl Pompeo Riovi: „Měli bychom se brzy znovu setkat.“ A Ri odpověděl: „Souhlasím, na stole je mnoho produktivních rozhovorů.“

Pompeo před tím zdůraznil, že Washington bude vnímat jako velmi závažné jakékoli akce, které by snižovaly tlak, jehož cílem je přimět KLDR vzdát se svých jaderných zbraní. Mimo jiné musí být podle něj zcela ukončeno nelegální překládání ropy a dalšího zboží mezi loděmi. Právě čínská plavidla se podle některých zdrojů na těchto aktivitách podílela.

V případě Ruska zmínil Pompeo informace, podle nichž Rusové pokračují ve vydávání pracovních povolení pro tisíce Severokorejců, kteří přicházejí do země nejspíš v rozporu se sankčním režimem OSN.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj podepsal zákon oslabující nezávislost protikorupčních úřadů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý po 22. hodině SELČ podepsal zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi, píše agentura Reuters. Večer přitom v Kyjevě a dalších městech vyšly do ulic stovky lidí, kteří požadovali prezidentské veto poté, co návrh zákona schválil parlament. Normu kritizovala rovněž Evropská unie, nevládní organizace i dotčené úřady, informoval dříve poslanec Jaroslav Železňak.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump nechal zveřejnit dokumenty o sledování Martina Luthera Kinga

Americký prezident Donald Trump nechal zveřejnit na čtvrt milionu stránek o sledování a atentátu na bojovníka za rovná práva Martina Luthera Kinga. Držitele Nobelovy ceny za mír zavraždil palbou z pušky v roce 1968 v Memphisu uprchlý trestanec. Okolnosti atentátu ovšem vyvolaly řadu pochyb, a to i ze strany samotných potomků zavražděného lidskoprávního aktivisty. King snil o tom, jak si v USA jednou budou všichni rovni bez ohledu na barvu pleti. Jeho vražda vyústila v násilné nepokoje i v přijetí zákona, který ukončil diskriminaci při hledání bydlení.
před 3 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Nemá smysl zůstávat.“ Postup fronty u Dobropillji vyhání lidi z domovů

Rusové se probíjejí do Pokrovsku v Doněcké oblasti a města a obce v okolí v posledních dvou týdnech zažívají nejmasivnější útoky od začátku ruské invaze. Mezitím Kreml nepotvrdil, zda se zúčastní dalšího kola přímých rozhovorů o ukončení ruské agrese na Ukrajině. Schůzka by se měla konat z podnětu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve středu.
před 4 hhodinami

Španělská vláda chce odtajnit dokumenty z doby frankistické diktatury

Španělská vláda chce odtajnit dokumenty z doby diktatury Francisco Franca, napsala agentura EFE. S odtajněním dokumentů z doby před rokem 1981 počítá reforma pravidel o státním tajemství, kterou však musí ještě schválit parlament. Podle novely nebude možné utajit dokumenty obsahující informace o zločinech proti lidskosti nebo závažných porušeních lidských práv.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 6 hhodinami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...