Obamu by volilo o sedm procent Američanů víc než Romneyho

Washington - Americký prezident Barack Obama podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos zvýšil náskok před svým republikánským vyzývatelem Mittem Romneym. Dnes zveřejněný průzkum ukázal, že současného prezidenta podporuje 49 procent registrovaných voličů a Romneyho 42 procent. V dubnu byl rozdíl mezi nimi ve stejném průzkumu čtyři procentní body. Prezidentské volby se uskuteční 6. listopadu. Obama se v nich bude ucházet o druhé funkční období.

Průzkum ukázal, že se Obamova pozice zlepšila především mezi voliči, kteří se označují za nezávislé. Tato skupina většinou rozhoduje americké prezidentské volby.

V pondělí nicméně průzkum Gallupova ústavu ukázal, že v klíčových 12 státech, kde nejsou voliči vyhranění pro jednu stranu, se pozice demokratického a republikánského kandidáta vyrovnaly. Zatímco v březnu měl Obama náskok na Romneyho v těchto státech devět procentních bodů, podle aktuálního průzkumu je rozdíl mezi nimi na úrovni statistické chyby.

Romney nemá svou kandidaturu jistou

Romney stále ještě není oficiálním kandidátem republikánů na prezidenta, protože se mu v primárkách ještě nepodařilo shromáždit dostatečný počet volitelů.

Barack Obama
Zdroj: ČT24

Ze souboje o republikánskou nominaci na místo šéfa Bílého domu ale už většina Romneyho soupeřů odstoupila a zůstává z nich jen texaský kongresman Ron Paul. Ten ovšem dosud nezvítězil v žádném státu a nemá ani teoretickou naději získat většinu republikánských volitelů.