O mír se nesnažíte dost, kárá OSN Izraelce i Palestince

Političtí představitelé obou stran izraelsko-palestinského konfliktu se stále vyhýbají krokům, které jsou potřebné pro dosažení míru v oblasti. Nadále tak oslabují vyhlídky na dosažení cíle, jímž je řešení v podobě vzniku dvou států. Před Radou bezpečnosti to řekl zmocněnec OSN pro Blízký východ Nikolaj Mladenov.

Podle Mladenova je mezi největšími překážkami pro dosažení míru u izraelské strany nelegální rozšiřování židovských osad a z palestinské strany nedostatek kontroly palestinské samosprávy v Pásmu Gazy, které ovládají radikálové z Hamasu.

Zmocněnec vyzval k „radikálnímu přepracování přístupu k řešení problémů Gazy“. Jak uvedl, oblast „zůstává pod kontrolou ozbrojenců a je závislá na humanitární pomoci“.

Na druhou stranu kritizoval i nárůst demolic palestinských domů a oznámení o nové výstavbě v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izrael v této souvislosti vyzval, aby tato rozhodnutí zvrátil.

Mladenov předložil již na začátku července Radě bezpečnosti zprávu, ve které mimo jiné poskytl přehled kroků, které by mohly vést k obnově mírových jednání. Rozhovory o mírovém řešení současné situace zamrzly již před více než dvěma lety.