Novou generální ředitelkou UNESCO je Bulharka Bokovová

Paříž - Novou generální ředitelkou Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byla v úterý zvolena Bulharka Irina Bokovová. Stala se tak první ženou v této funkci a nahradila Japonce Koičiru Macuru, kterému letos vyprší mandát. Vzhledem ke sporům mezi členskými státy byla zvolena až v pátém kole. Porazila dlouho favorizovaného Egypťana Farúka Husního, který je obviňován z antisemitismu.

Bokovová byla zvolena v pátém kole, kandidátů bylo devět

Sedmapadesátiletá Bokovová je velvyslankyní své země ve Francii a při UNESCO. Ve výkonné radě organizace, která má 58 členů, získala 31 hlasů a egyptský ministr kultury Husní 27. Novou tvář v čele UNESCO musí ještě schválit říjnová generální konference organizace za účasti všech 193 členských zemí. Neočekává se, že by země nerespektovaly rozhodnutí řídícího orgánu v podobě výkonné rady.

Z původních devíti kandidátů jmenovaných svými státy se v průběhu kol v minulých dnech ostatních sedm z boje o vrcholný post stáhlo. O víkendu tak po pátečním třetím kole učinila i Rakušanka Benita Ferrerová-Waldnerová, evropská komisařka pro zahraniční vztahy. Rozhodla se tak prý „ve vyšším zájmu organizace a evropské jednoty“.

Favorizovaný kandidát Husní je považován za antisemitu

Volby prý doprovázela intenzivní vyjednávání mezi evropskými delegacemi s cílem najít společného kandidáta, který by získal potřebnou nadpoloviční většinu a porazil favorizovaného kontroverzního Egypťana, kterého někteří kritici považují za antisemitu. Loni například prohlásil, že spálí všechny izraelské knihy v Egyptě.  

V prvních třech kolech minulý týden vždy vítězil Egypťan, ale nikdy neobdržel potřebnou nadpoloviční většinu. V pondělním čtvrtém kole získali Husní a Bokovová jako jediní zbylí kandidáti stejný počet 29 hlasů. V případě, že by se situace z pondělí opakovala, mělo rozhodovat o tom, kdo z nich bude novým šéfem UNESCO, losování, což by bylo poprvé od založení organizace.

Krátce po zvolení Bokovové se v intelektuálních kruzích Egypta zvedly hlasy, které vyjadřují zklamání nad zvolením bulharské kandidátky a označují to za dílo „židovské lobby“ a „sionistického hnutí“. Egyptské ministerstvo zahraničí ani prezidentský úřad se k tomu zatím oficiálně nevyjádřily.

Vydáno pod