Nezáleží, jaké víry je prezident, hlavně nesmí lhát

Washington/Praha – Jeden z favoritů republikánských primárek Mitt Romney se netají tím, že se hlásí k náboženskému společenství mormonů. Tato křesťanská sekta, dvě procenta americké populace, se proto v USA dostává do centra pozornosti. Z nedávného průzkumu vyplynulo, že se mormoni, kteří mimo jiné věří v mnohobožství, v tamní společnosti cítí diskriminováni, ostatní je prý nepřijímají zcela rovnoprávně. Romney se kvůli tomu ale o volební hlasy obávat nemusí.

Přestože lidé hlásící se k náboženské sektě, jež se oficiálně jmenuje Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, nadále věří ve spoustu doktrín, které jsou pro tradiční americké křesťany nepřijatelné, Romneymu to v primárkách či později v prezidentském klání uškodit nemusí, spíše naopak.

V současné době jsou totiž mormoni všeobecně přijímanou náboženskou společností. „Jsou dobře začleněni do americké společnosti,“ tvrdí religionista Zdeněk Vojtíšek z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Běžné Američany podle něj může uklidňovat, že republikán Mitt Romney má nad sebou vyšší řád a něčemu věří. „Je odpovědný ještě někomu jinému než jen své straně a své peněžence,“ dodává odborník na sekty a nová náboženská společenství.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

„Domnívám se, že je hlavní, aby kandidát měl nějaké povědomí o vyšším řádu, aby byl řádu odpovědný. Aby to nebyl člověk - neřízená střela, o kterém bychom nevěděli, na jakém základě se rozhoduje.“

V celém světě se k mormonské církvi hlásí přibližně 14 milionů lidí. Ve Spojených státech mormoni tvoří přibližně dvě procenta americké populace, tedy asi 6 milionů lidí. „Je to poměrně hodně, je to čtvrtá největší náboženská společnost ve Spojených státech,“ popsal Vojtíšek.

Kromě víry v mnohobožství američtí mormoni dříve praktikovali také mnohoženství a prosazovali veřejnou diskriminaci černochů. Obojího se však postupem času oficiálně zbavili. „Tehdejší prezident církve přijal zjevení, které diskriminaci rušilo,“ vysvětlil Vojtíšek, jak se sekta v roce 1978 vypořádala s minulostí. I tak ale stále existují ortodoxní rodiny, kde jeden muž sdílí domácnost s více manželkami. Nyní jsou pro mormony typické rodiny s mnoha dětmi. Sám Romney jich má pět a bohatě toho využívá ve své politické kampani.

V USA je asi polovina obyvatelstva protestantská. Ti se ale sdružují do mnoha různých společenství, největší samostatnou náboženskou organizací je proto v Americe katolická církev. Katolíků je asi čtvrtina, 66 milionů. Ostatní náboženské společnosti jsou velmi málo početné. Klesá počet židů, naopak stoupá počet mormonů.

Sexuální aféra se dá odpustit, lhaní nikoliv

Že je pro americké voliče důležité, aby se jejich prezident řídil podle nějakých etických principů, podle Zdeňka Vojtíška dokládá i aféra Billa Clintona v roce 1998. Tehdy vyšlo najevo, že demokratický prezident udržoval sexuální poměr se svou stážistkou Monikou Lewinskou. Clinton to dlouho popíral a dokonce mu hrozilo odvolání, tzv. impeachment.

Bill Clinton a Monika Lewinská
Zdroj: ČT24/Jewish Chronicle

U občanů si ovšem tehdejší vůdce země nejvíce zavařil tím, že se dlouho nechtěl ke svému činu přiznat. „Problém zdaleka nebyl v té sexuální oblasti, to by Američané Clintonovi odpustili, problém byl v tom, že Bill Clinton lhal. To je něco, co se dá těžko odpustit, co souvisí s mravní integritou,“ uzavřel religionista Vojtíšek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z Blízkého východu jsou hlášeny další vzdušné útoky Izraele a Íránu

Izrael podnikl další vzdušné údery na íránské hlavní město Teherán a zaútočil i na předměstí libanonského Bejrútu, napsala v noci na středu stanice CNN s odvoláním na izraelskou armádu. Ta podle agentury AFP informovala také o tom, že detekovala střely mířící z Íránu na Izrael. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Saúdská Arábie oznámila, že zachytila balistické střely i drony a Spojené arabské emiráty informovaly o snaze zlikvidovat přilétající íránské střely a bezpilotní letouny.
03:37Aktualizovánopřed 7 mminutami

Nejméně šest lidí zahynulo při požáru autobusu ve Švýcarsku, uvádí média

Nejméně šest lidí zemřelo a další utrpěli zranění při požáru autobusu ve Švýcarsku, uvedly v úterý večer stanice BBC News a agentury AFP či DPA s odvoláním na místní policii. Incident se podle nich stal v obci Kerzers (francouzsky Chiètres), která se nachází asi 20 kilometrů západně od metropole Bernu. Požár mohl být založen úmyslně, uvedla policie podle AFP.
včeraAktualizovánopřed 16 mminutami

Zemětřesení a tsunami přinesly před patnácti lety do Japonska zkázu

Před patnácti lety postihlo severovýchod Japonska zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály. Šlo o největší zaznamenané otřesy v historii země. Místy vyvolaly několikametrovou vlnu tsunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží na největším japonském ostrově Honšú. Následkem byla i havárie jaderné elektrárny Fukušima.
před 34 mminutami

Alavité v Sýrii čelí pomstě za Asadovu éru

Po změně režimu v Sýrii čelí alavitská menšina, privilegovaná v době vlády diktátora Bašára Asada, pronásledování i vraždám. Ženy pocházející z této komunity, které byly uneseny, řekly BBC, že je věznitelé ponižovali, bili a znásilňovali. Úřady podle nich odmítají případy řádně vyšetřit. Damašek tvrdí, že většina únosů byla falešná.
před 43 mminutami

USA zničily šestnáct íránských minonosných lodí, uvedla americká armáda

Spojené státy v úterý u Hormuzského průlivu zlikvidovaly řadu íránských námořních plavidel, včetně 16 lodí schopných pokládat miny, oznámilo oblastní velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) na síti X. Americký prezident Donald Trump předtím uvedl, že USA v posledních hodinách zcela zničily deset neaktivních minonosných lodí. Oznámení přišlo po zprávách médií, že Írán začal klást miny v Hormuzském průlivu. Dronový útok zasáhl americké diplomatické zařízení v iráckém Bagdádu, informoval v noci na středu deník The Washington Post s odvoláním na svůj zdroj a interní americké varování.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA a Izrael podnikají další útoky na Írán, podle svědků jsou dosud nejhorší

Pokračující izraelsko-americké útoky na Írán zabily podle dostupných informací desítky lidí. Izraelská armáda oznámila, že zahájila novou vlnu úderů na Teherán. Podle agentury AFP se ve městě ozývaly silné exploze. Stanice al-Džazíra píše, že útok na obytnou budovu ve východní části města zabil nejméně čtyřicet lidí, dalších pět lidí zahynulo ve městě Arák. Útoky přicházejí ve stejný den, kdy americký ministr obrany Pete Hegseth uvedl, že Írán čekají nejintenzivnější údery od začátku ofenzivy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nález bomby z války si v Drážďanech vynutí evakuaci osmnácti tisíc lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války bude muset být ve středu z centra Drážďan evakuováno osmnáct tisíc lidí, informovali hasiči saské metropole na svém webu. Podle nich půjde o dosud největší evakuaci ve městě kvůli nálezu válečné bomby. Loni v lednu muselo kvůli podobné situaci centrum Drážďan opustit deset tisíc lidí.
před 9 hhodinami

Izrael bombardoval Libanon, Hizballáh útočil na židovský stát i Sýrii

Izraelská letadla v noci na úterý bombardovala několik cílů na jihu a východě Libanonu, podle agentury AFP šlo o sídla proíránského teroristického hnutí Hizballáh. Izraelská armáda pak opět vyzvala k evakuaci oblastí Libanonu jižně od řeky Lítání a varovala před dalším úderem. Hizballáh v ranních hodinách podle televize al-Džazíra naopak zaútočil na sever židovského státu a jeho vojáky v Libanonu. Sýrie navíc obvinila toto hnutí z odpálení střel na svou základnu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...