Němečtí žalobci chtějí postavit před soud popírače holokaustu

Řezno (Německo) - Státní zastupitelství v německém Řeznu chce dostat britského biskupa Richarda Williamsona před soud. Williamson, patřící do kontroverzního Piova bratrstva, popřel ve vysílání švédské televize holokaust. Němečtí státní zastupitelé ho viní z podněcování nenávisti a nesnášenlivosti. Návrh by měl prozkoumat soudce.

Richard Williamson zhruba před rokem v jednom kněžském semináři konzervativního Piova bratrstva nedaleko Řezna zlehčoval vyvražďování Židů za doby nacismu. Švédská televize odvysílala letos 21. ledna rozhovor, v němž Williamson řekl, že nevěří v existenci plynových komor za druhé světové války.

Bratrstvo svatého Pia X. založil v roce 1970 již zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre. Společenství zastává silně tradicionalistické postoje. I přes zákaz Vatikánu světí nové duchovní. Nyní se ale otevřela cesta k jednání s katolickou církví. Papež totiž začátkem roku zrušil exkomunikaci čtyř biskupů tohoto kontroverzního společenství, mezi nimi byl i Williamson.

Richard Williamson ve švédské televizi:

„Věřím, že žádné plynové komory neexistovaly … Myslím, že v nacistických koncentračních táborech zahynulo 200 až 300 tisíc Židů … ale žádný z nich v plynových komorách.“

Papežův krok vyvolal v řadách církve odpor. Benedikt XVI. čelil i kritice, že o Williamsonových výrocích týkajících se plynových komor věděl. Jeho exkomunikaci totiž zrušil v den, kdy švédská televize sporný rozhovor vysílala. Stockholmský biskup ale tvrdil, že Vatikán na obsah rozhovoru a Williamsonovy výroky upozornil dlouho před tím, než se objevily v televizi.

Richard Williamson
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod