Německo loni zažilo rekordní růst politicky motivované kriminality

6 minut
Horizont ČT24: Kriminalita v Německu
Zdroj: ČT24

Německo zaznamenalo v loňském roce historicky největší nárůst politicky motivované kriminality. Jedním z důvodů je podle zprávy spolkového ministerstva vnitra radikalizace lidí, kteří nesouhlasili s protiepidemickými opatřeními.

Téměř o 150 procent stoupl loni počet případů, které mají na svědomí takzvaní nezařazení. Tedy ti, kteří nepatří ani ke krajní pravici, ani k levici. Statistiky jim připisují 21 339 případů, zatímco o rok dříve to bylo 8624 případů.  

K nejtragičtějšímu případu loňského roku došlo v září, kdy devětačtyřicetiletý muž zastřelil pokladního na benzinové pumpě v Idar-Obersteinu za západě Německa. Nechtěl si nasadit roušku, kterou po něm pokladní vyžadoval. Jako motiv uvedl pachatel stres způsobený pandemií.

Za zhoršením statistik stáli i odpůrci očkování

Německá policie loni zaregistrovala více než pětapadesát tisíc politicky motivovaných trestných činů, o čtvrtinu víc než v roce 2020. „Bohužel je to absolutně největší nárůst této kriminality od roku 2001, kdy jsme ji začali evidovat,“ řekla spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. 

A to i přesto, že trestné činy pravicových i levicových extremistů meziročně klesly. Policejní bilanci zhoršují odpůrci očkování a anticovidových opatření.

  • Počet kriminálních případů přisuzovaných pravicovému extremismu klesl loni meziročně o 6,95 procenta. V roce 2021 jich bylo 21 964, o rok dříve pak 23 604. 
  • Počet kriminálních případů přisuzovaných levicovému extremismu klesl loni meziročně o 7,82 procenta. V roce 2021 jich bylo 10 113, o rok dříve pak 10 971.

Prezident Spolkové kriminální policie Holger Münch se domnívá, že rekordní počet případů je zrcadlem současného společenského a politického napětí v zemi. V některých částech společnosti pak vidí radikalizující se tendence.

Přibývá také antisemitských útoků. Loni jich bylo přes tři tisíce. Tak vysoké číslo se v německých policejních statistikách dosud neobjevilo.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 18 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 1 hhodinou

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 2 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 10 hhodinami
Načítání...