Německá prokuratura obnovila vyšetřování atentátu z roku 1977

Karlsruhe (Německo) – Bývalou členku ultralevicové teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF) Verenu Beckerovou zatkla ve čtvrtek v jejím berlínském bytě německá policie. Oznámilo to dnes spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Beckerová je podezřelá z podílu na vraždě spolkového generálního prokurátora Siegfrieda Bubacka a dalších dvou lidí. Buback byl zastřelen 7. dubna 1977 v Karlsruhe ve svém služebním voze dvěma osobami, které okolo něj projely na motocyklu. Dodnes se nepodařilo vypátrat, kdo to byl. V témže roce RAF zabila také šéfa Dresdner Bank Jürgena Pontoa a prezidenta svazu zaměstnavatelů Hannse Martina Schleyera.

Státní zastupitelství obnovilo letos vyšetřování Bubackovy vraždy na základě analýzy nových vzorků DNA, které naznačily, že se nyní sedmapadesátiletá Beckerová mohla na likvidaci někdejšího hlavního prokurátora, jeho řidiče Wolfganga Göbela a strážného Georga Wurstera podílet.

Sama Beckerová dříve vypověděla, že se atentátu zúčastnili tři členové RAF. Günter Sonnenberg prý řídil motorku, na jejímž zadním sedadle byl Stefan Wisniewski, který na Bubackovo auto střílel. Christian Klar na dvojici čekal v únikovém voze, uvedla na začátku osmdesátých let Beckerová. Podezření o její vlastní spoluúčasti posílil materiál zajištěný při domovní prohlídce, kterou u ní provedli minulý týden.

Beckerová byla jako někdejší členka Komanda Ulrike Meinhofové, pojmenovaného po jedné z vůdčích osobností první generace RAF, vyšetřována kvůli podezření z podílu na atentátu na Bubacka už v roce 1977. Tehdy se její zapojení prokázat nepodařilo. Za účast na jiných teroristických útocích však byla ve stejném roce odsouzena na doživotí do vězení. Z něho byla na základě prezidentské milosti propuštěna v roce 1989.