Nejmocnější evropská politička: Čeho se bojí, co si přeje a čeho lituje?

Mnichov – Na všetečné otázky 37 známých osobností odpovídala německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním vydání magazínu listu Süddeutsche Zeitung. Čtenáři se tak dovědí, že nejmocnější politička Evropy se bojí bouřky, ráda by jednou povečeřela s trenérem španělských fotbalistů a dětství si spojuje s vůní borovic, sena a pařákem na brambory.

Mezi zvídavými osobnostmi byla například tenisová legenda Boris Becker, kapitán německé fotbalové reprezentace Philipp Lahm, cyklista Jan Ullrich, herec Christoph Maria Herbst nebo herečka Iris Berbenová. Merkelová se jim svěřila, že miluje film Vzpomínky na Afriku a za svou největší osobní oběť pro stát pokládá to, že se vzdala možnosti dojít si na nákup, aniž by ji někdo nepoznal.

Kancléřka prý ráda také pozvala na večeři španělského fotbalového trenéra Vicenta del Bosqua, byť si na velké oslavy moc nepotrpí. Na otázku, jaká je její největší obava, odpověděla: „Nemít se kde schovat před bouřkou.“ Při dotazu na svou největší mladickou nerozvážnost si politička pocházející z někdejší komunistické NDR vybavila příhodu, kdy vlezla do díry u stromu plné smůly v nové teplákové soupravě, kterou dostala ze Západu. Také přiznala, že nemá vlohy pro žádný sport, ale má ráda fotbal.

Kdyby si mohla vybrat, kde se ráno probudí, bylo by to doma v Uckermarku. A čím odbourává stres? Prý pěší turistikou, vařením a smíchem.

Merkelová nechává Němce nahlédnout do svého nepolitického života velmi vzácně a své soukromí si přísně střeží. Totéž platí o jejím manželovi, uznávaném chemikovi Joachimu Sauerovi, který se po jejím boku na veřejnosti objevuje většinou jen při zahájení bayreuthského operního festivalu, který oba milovníci tohoto žánru každoročně navštěvují.