Úřady v Angole začaly vyšetřovat dceru bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosovou, která je označovaná za nejbohatší ženu Afriky. Je podezřelá, že získala velkou část svého miliardového jmění díky korupci, podvodům a nevyváženým kontraktům se státními společnostmi uzavřenými během vlády svého otce. Vyplývá to z více než 700 tisíc stran dokumentů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). Jsou mezi nimi například faktury, obchodní smlouvy nebo bankovní výpisy.
Nejbohatší ženu Afriky vyšetřují angolské úřady kvůli korupci a podvodům
Angolu, kde většina obyvatel stále žije v extrémní chudobě, Isabel dos Santosová opustila v roce 2017. Teď má miliardářka k návratu o důvod míň. Vyšetřovatelé ji podezírají, že k velké části bohatství přišla korupcí a zpronevěrou státních peněz. „Angolská prokuratura má dost důkazů, aby mohla vést vyšetřování a dostala ji i ostatní před soud,“ uvedl předseda nevládní organizace Volné ruce Salvador Freire.
Použít mohou víc než 700 tisíc stran dokumentů, jejichž část zveřejnila světová média. Smlouvy ukazují, že s manželem kupovali pod cenou půdu i podíly ve výnosných státních podnicích. Vymyšlenými fakturami také měli vyvádět statisíce dolarů z firem, které vedli – především z ropné společnosti Sonangol. Do čela hlavního angolského vývozce ji jmenoval otec na konci své 38leté vlády.
„Všechna obvinění jsou falešná. Bohužel jsme nedostali možnost předložit naše důkazy a hájit se,“ uvedla dos Santosová, která si užívá přepychu Londýna a Lisabonu.
Dos Santosová má miliardový majetek
Majetek nejbohatší ženy Afriky přesahuje dvě miliardy dolarů. Šestačtyřicetiletá podnikatelka poukazuje na to, že vybudovala deset firem a v Angole zaměstnává víc než 20 tisíc lidí. Vyšetřování a únik dokumentů označuje za politický hon na čarodějnice. I proto, že zvažuje kandidaturu na prezidentku.
„V Angole, uvnitř politické strany MPLA, se teď snaží zbavit prezidenta dos Santose vlivu na politický život v zemi,“ říká dos Santosová. Vrchní angolský žalobce miliardářku vyzval, ať se dobrovolně vrátí do vlasti. Jinak nevyloučil, že na ni vydá mezinárodní zatykač.
Hlavních podezřelých je zatím pět. Jednoho z nich – bankéře společnosti Eurobic, který měl na starosti účet angolské ropné firmy – našli ve středu v Lisabonu oběšeného v garáži. Podle policie nejspíš spáchal sebevraždu. Další podnikatelčiny firmy začal prověřovat i portugalský finanční regulátor.