Nečas řekl Bruselu své sbohem

Brusel – Odcházející premiér Petr Nečas má za sebou poslední summit EU. Mezi politickými špičkami Evropské unie se pohyboval od podzimu 2010, Česko reprezentoval na dvaceti unijních setkáních nejvyšší úrovně. Na podzimní summit už pojede jeho nástupce.

Za jeden z úspěchů svého působení na unijních summitech považuje spolupráci se zeměmi visegrádské čtyřky, které se jako skupina staly v posledních letech významným hráčem. O dnes skončené vrcholné schůzce EU řekl, že to byla „derniéra premiéra na evropské úrovni“.

Už po prvním dnu jednání v noci na dnešek prohlásil, že se ho ostatní evropští státníci na domácí vývoj „samozřejmě“ ptali. „Většinou se ptají, že tomu nerozumí, a já jim odpovídám, že já taky moc ne,“ řekl Nečas.

Při bilancování svého působení na summitech mezi úspěchy zařadil „fiskálně odpovědnou politiku vlády“, která se podle něj dočkala „pozitivního hodnocení ze strany EU“. Pokud bude Česká republika takto pokračovat, dostane se příští rok do „elitního klubu“ zemí, které Evropská komise nemonitoruje kvůli nadměrnému schodku, dodal.

„Tato třešnička na dortu a dobré vysvědčení nebude vystaveno vládě pod mým vedením, která tohoto dobrého výsledku dosáhla,“ zalitoval. A vyjádřil přesvědčení, že každá vláda bude činit vše, „aby tento cíl nebyl narušen“.

V souvislosti s tím, že Česká republika je jedinou zemí EU mimo eurozónu, která zažívá hospodářský pokles, vyjádřil přesvědčení, že se do konce roku z recese dostane. Připomněl, že nezaměstnanost v ČR je v evropském srovnání relativně nízká, a „pokud posčítáme soukromé a veřejné dluhy, jsme druhou nejméně zadluženou zemí EU“.

Dopis od Camerona na rozloučenou

Nečas také uvedl, že po své rezignaci dostal osobní dopis od britského premiéra Davida Camerona a dnes se na summitu „srdečně rozloučili“. „Pro mě jako člena ODS jsou britští konzervativci ideově nejbližší politickou stranou na evropské scéně,“ řekl s tím, že ODS nadále počítá s úzkou spoluprací s toryi, s nimiž tvoří poslanecký klub v Evropském parlamentu.

Vydáno pod