Mezi politiky saské CDU roste podpora kontrol na hranicích s ČR

Berlín - V řadách politiků saské vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) přibývají hlasy volající po obnovení kontrol na hranici s Českou republikou a Polskem kvůli nárůstu krádeží aut v německé spolkové zemi Sasku. Po tamním poslanci Volkeru Bandmannovi k takovým kontrolám dnes v deníku Leipziger Volkszeitung vyzval europoslanec Hermann Winkler. Saský premiér za CDU Stanislaw Tillich však tuto myšlenku už minulý týden odmítl.

„Schengenská dohoda je dobrá a správná. Když ale vidíme, že v praxi nefunguje, musíme ji doladit,“ řekl dnešnímu vydání lipského listu europoslanec za CDU.

Winkler se proto kloní k opětovnému zavedení prohlídek zrušených po vstupu nových členských zemí Evropské unie do schengenského prostoru bez hraničních kontrol na konci roku 2007. Nejprve na přechodnou dobu. „Byl bych pro testovací fázi například na půl roku,“ upřesnil europoslanec.

Musíme ukázat, že reagujeme na problémy, říká europoslanec

Podle něj se najde dost lidí ochotných počkat na hranicích sedm minut a prokázat se dokladem, když to přinese větší bezpečnost. „Musí se to vyzkoušet a prokázat tak, že stát je pružný a že reaguje na problémy,“ míní europoslanec, podle něhož tak získá větší uznání i samotný evropský projekt. „Vycházím z toho, že pokud si stát a spolková země spolu sednou, tak najdou řešení ve prospěch lidí,“ dodal Winkler.

Podobně se před týdnem vyjádřil i mluvčí CDU pro vnitřní záležitosti v saském zemském sněmu Bandmann. „Na hraničních přechodech do Polska a Česka by se mělo znovu kontrolovat. Alespoň dočasně,“ uvedl tehdy. Saský premiér Tillich však upřednostňuje intenzivnější spolupráci se sousedními zeměmi.

Podle dříve zveřejněných údajů vzrostl loni počet krádeží automobilů v Sasku o 32 procent. V jeho metropoli Drážďanech, které jsou pokládány za východoněmecké hlavní město zlodějů aut, loni zmizelo 893 vozů, což je o 338 více než v předchozím roce. V příhraničních městech Zhořelec a Žitava bylo ukradeno dohromady 366 automobilů, což také znamená výrazné zvýšení.

Vydáno pod