Malajsijská policie identifikovala dva další podezřelé z vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama a pozvala je k výslechu. Jeden z nich je druhým tajemníkem severokorejského velvyslanectví v Malajsii, druhý je napojen na severokorejskou leteckou společnost Air Koryo. Oba se stále nacházejí v Malajsii.
Mezi podezřelými z vraždy Kim Čong-nama je i severokorejský diplomat
Kim Čong-nam byl 13. února zřejmě otráven jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje, když v Kuala Lumpuru čekal na svůj let do Macaa, kde dlouhodobě žil. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty.
Malajsijská policie v pátek zatkla Severokorejce Ri Čong-čchola, který žije v Malajsii přes tři roky. Již dříve zatkla dvě ženy, s vietnamským a indonéským pasem, a přítele jedné z nich. Z přímého spáchání vraždy je podezřelá jedna za zadržených žen.
Policie nyní podle agentury AP sdělila, že obě ženy severokorejští agenti vycvičili, aby rozetřely Kimovi jed po tváři a pak si umyly ruce.
Velvyslanectví KLDR v Kuala Lumpuru vyzvalo k okamžitému propuštění „obou nevinných žen“. Zpochybnilo rovněž verzi malajsijské policie týkající se Kim Čong-namovy vraždy. „Pokud byl na rukou zadržených žen jed, jak je potom možné, že jsou tyto ženy naživu?“ píše se v prohlášení velvyslanectví.
V souvislosti se smrtí bratra vůdce KLDR pátrá malajsijská policie po dalších čtyřech občanech Severní Koreje, kteří opustili Malajsii v pondělí, kdy byl Kim Čong-nam otráven. Policie nesdělila, zda je čtveřice hledaných nějak spojena se severokorejskou vládou. Vyšetřovatelé předpokládají, že odletěli do severokorejské metropole Pchjongjangu.
Tělo hlídá v márnici ochranka
Tělo zavražděného je v márnici vzhledem k vysoké citlivosti případu pod pečlivou ochranou ozbrojeného týmu. Kim Čong-namova násilná smrt vyvolala napětí v diplomatických vztazích mezi Malajsií a KLDR.
Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče a pro severokorejskou vládu byl dlouhodobě trnem v oku.