Masakr v Srebrenici: Srbsko poprvé zadrželo možné vrahy

Srebrenica - Srbsko poprvé zadrželo osoby podezřelé z přímé účasti na vraždění po obsazení Srebrenice v roce 1995. Srbská policie zatkla osm mužů, kteří jsou obviněni z účasti na povraždění 1000 Muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice. Podle prokurátora jde o příslušníky bývalé speciální jednotky bosenskosrbské policie.

Nejvýznamnější postavou mezi zadrženými je podle AP někdejší velitel Nedeljko Milidragović, přezdívaný „řezník Nedjo“. Po válce se z něj v Srbsku stal úspěšný podnikatel. 

Srbsko se tak poprvé pokusí postavit před soud přímé vykonavatele srebrenického masakru. „Je důležité zdůraznit, že je to poprvé, co se naše prokuratura zabývá masovým zabíjením civilistů a válečných zajatců ve Srebrenici,“ uvedl prokurátor Bruno Vekarić. „Nikdy jsme se nezabývali zločinem takových rozměrů. Pro Srbsko je velmi důležité, aby ke Srebrenici zaujalo postoj soudními procesy,“ dodal.

Významnou skutečností je, že zatčení osmi podezřelých ze Srebrenice je výsledkem spolupráce srbské a bosenské prokuratury, jež může přispět ke zlepšení vztahů mezi zeměmi Ty vznikly po rozpadu bývalé Jugoslávie provázeném válečnými konflikty.

Martin Ježek, redaktor Českého rozhlasu, k údajným vrahům

„Jsou to bývalí příslušníci speciální brigády policie Republiky srbské. Ta je dodnes částí Bosny a Hercegoviny. U některých zveřejnili jen iniciály, Milidragović se ale v současném Srbsku věnuje obchodu. Zabít měl osobně asi 20 bosenských mužů a další desítky někam odvézt a vraždu nařídit. Žalobci dokonce tvrdí, že Milidragović nařídil zabití asi desetiletého chlapce.“

V minulosti Srbsko postavilo před soud osoby, které odvezly zajatce ze Srebrenice na místa, kde byli povražděni. 

V roce 2011 policie zatkla hlavního organizátora masakru, bývalého vrchního velitele bosenskosrbských sil Ratka Mladiče, a úřady pak rozhodly o jeho vydání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Srebrenica
Zdroj: Sulejman Omerbasic/AP Photo

Dobytí enklávy Srebrenica bosenskosrbskými jednotkami a následný masakr přibližně 8 000 lidí se staly jedním z tragických vrcholů tříleté občanské války v Bosně a Hercegovině. Vyhánění z domovů, masové vraždění, ale i výsměch požadavkům mezinárodního společenství se staly v letech 1992 až 1995 smutnou realitou, pád jedné ze šesti bezpečných zón vyhlášených OSN ale všechny šokoval. (Více o srebrenickém masakru)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy, píší média

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmích, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff, informovala izraelská média. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 14 mminutami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 52 mminutami

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 7 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 8 hhodinami
Načítání...