Malijští lídři jsou znovu na svobodě. Armáda je propustila poté, co složili funkce

Malijský prezident Bah Ndaw a předseda přechodné vlády Moctar Ouane byli po svém pondělním zatčení propuštěni v noci na čtvrtek. Armáda po devíti měsících provedla v africké zemi druhý převrat kvůli neshodám ohledně složení nové vlády. Mali nyní velí viceprezident a velitel junty Assimi Goita, mnoho zemí a organizací zadržení vrcholných politiků odsoudilo.

„Předseda vlády a přechodný prezident byli v noci propuštěni kolem půl druhé hodiny (03:30 SELČ). Dodrželi jsme slovo,“ řekl AFP nejmenovaný armádní zdroj. Propuštění politiků potvrdili jejich příbuzní. Ouane potvrdil také sám po telefonu, že je doma v pořádku. Prezident a předseda vlády byli podle dřívějších zpráv zadržováni na vojenské základně Kati.

Propuštěním obou politiků armáda splnila jeden z požadavků, který vznesla ve středu Rada bezpečnosti OSN. Rada dále žádala, aby se země vrátila k přechodu k demokratické vládě. Podle zdrojů agentury AFP chce Goita zůstat v čele Mali a jmenuje nového premiéra. Dříve uvedl, že se hodlá držet původního plánu a uspořádat příští rok volby, po nichž bude Mali řídit zvolená vláda. Podle Goitova úterního prohlášení v Mali nadále trvá přechodné období.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell po neformální schůzce ministrů zahraničí Evropské unie v Lisabonu uvedl, že EU zatím nepřeruší svou vojenskou výcvikovou misi v Mali (EUTM), ve které působí i čeští vojáci. Podle německého ministra zahraničí Heiko Maase ale EU očekává, že přechod k demokratické vládě v Mali bude pokračovat podle plánů.

Vláda bez konzultace s armádou

Viceprezident Goita v úterý zdůvodnil zatčení dvou politiků tím, že s ním nekonzultovali složení nové vlády. Při personálních změnách v kabinetu přišli o své posty dva armádní činitelé. O tom, že prezident a předseda vlády složili funkce, informoval ve středu Goitův poradce Baba Cissé. V souvislosti s tím řekl, že oba budou propuštěni po zvážení bezpečnostních rizik.

Velitel junty stál v čele loňského srpnového puče, při němž armáda svrhla tehdejšího prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Už dříve uvedl, že se hodlá držet původního plánu a uspořádat příští rok volby, po nichž bude Mali řídit zvolená vláda. Podle Goitova úterního prohlášení v zemi nadále trvá přechodné období.

V Mali už deset let řádí islamisté

Situace v Mali vyvolává znepokojení v mnoha zemích. Kritizují ji také četné organizace včetně OSN, Africké unie, Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) nebo také EU. Mali stejně jako sousední Niger a Burkina Faso čelí deset let útokům islamistických skupin. Kvůli nim v regionu zemřely tisíce lidí a statisíce jich přišly o domov.

V zemi od roku 2014 působí rovněž rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba. Její součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil, působit v ní může do šesti desítek vojáků. Dalších téměř osm desítek je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM. Čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 9 mminutami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
před 26 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 9 hhodinami
Načítání...