Malí uprchlíci nesměli v katolické škole na stejnou toaletu jako jejich spolužáci

Dvě přistěhovalecké děti, které se dostaly do Itálie bez doprovodu, musely určitou dobu používat oddělenou toaletu v soukromé katolické škole na Sardínii. Vymohli si to rodiče ostatních žáků, kteří se hlásí k římskokatolické církvi.

Jak napsal italský deník La Stampa, opatření se dotklo devítiletého Egypťana a 11letého Etiopana, kteří byli zachráněni na moři v průběhu léta. S příchodem školního roku byli zařazeni do katolické školy v Cagliari na Sardinii.

Podle listu měla řada rodičů obavy z případných nakažlivých nemocí, které si malí uprchlíci s sebou mohli přivézt. Navzdory předloženým lékařským potvrzením o dobrém zdraví obou dětí věřící rodiny vyhrožovaly, že svoje děti ze školy odvolají, což také ve dvou případech udělaly.

Škola se pak rozhodla zajistit pro mladé uprchlíky samostatnou toaletu. 

Podle opatrovníků, kteří byli cizineckým dětem přiděleni, se k oběma běžencům chovaly nepřátelsky i jejich spolužáci. O přestávkách se od nich odvraceli od samého začátku, což se „jistě dělo i pod vlivem rodičů“.

Škola nakonec ale od segregačního opatření sama ustoupila. „Tyto děti viděly na vlastní kůži hrůzy války. Musíme jim dát klid, měly by cítit, že jsou tady vítané,“ uvedla správa školy.

Františkův apel katolíci ze Sardinie nevyslyšeli

Sardinští věřící tak příliš nepřáli sluchu samotnému papeži Františkovi, který naposledy v polovině září řekl, že by Evropané měli přijímat uprchlíky přátelsky. Nejvyšší představitel katolické církve to označil za nejlepší způsob obrany před terorismem. Podle papeže pohostinnost pomáhá vzbuzovat lásku a je „naším nejlepším zabezpečením proti nenávistným teroristickým útokům“.

Hlava katolické církve se už dříve zasazovala o pomoc migrantům. V dubnu František navštívil uprchlický tábor na řeckém ostrově Lesbos, odkud vlastním leteckým speciálem odvezl do Vatikánu několik běženců.