Londýn opět ochromila stávka metra. Krizová bude ranní špička

Další naděje pro londýnské dopravce - a noční můra pro cestující. V britské metropoli večer začala další stávka zaměstnanců metra, která potrvá do čtvrtečního večera. Pracovníci londýnské podzemky požadují vyšší platy a nelíbí se jim ani od září nově zavedená noční služba.

Čtyřiadvacetihodinové uzavření stanic začalo postupně v 18:30 místního času (19:30 SELČ), metro by mělo zcela přestat jezdit v 22:30 SELČ. Londýnský dopravní podnik TfL předem vyzval cestující, kteří využívají večer metro k cestě například z práce, aby pokud možno dorazili do svých cílových stanic před zahájením stávky. Přesto ve stanicích zavládl večer podle BBC mnohdy zmatek.

Vážnější situace bude zřejmě po celý čtvrtek. Přerušení provozu by podle odborů mělo platit v celé podzemce. Hrozí tak chaos v silniční dopravě provázený problémy se zásobováním a dalšími službami. TfL se snaží omezit dopady stávky tím, že městskou hromadnou dopravu posílí 250 autobusy a že vypomůže i lodní přeprava po Temži.

Cestující se vyptává na instrukce před začátkem stávky
Zdroj: Reuters

Důvodem stávky je neúspěch jednání, která měla vyřešit neshody mezi odboráři a představiteli Londýnské podzemní dráhy. Podle BBC je jádrem sporu nespokojenost řidičů podzemní dráhy s platy a také s podmínkami, které zaměstnavatel navrhuje pro práci v nově zaváděné noční službě.

Londýnské podzemní dráhy se předem omluvily za přerušení provozu. Veřejnosti sdělily, že jejich nejnovější návrh předložený odborářům je zaměřen na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. Zahrnuje dvouprocentní zvýšení mezd a příplatek za noční práci, v přepočtu 7800 korun u řidičů a 19 500 korun u dalších zaměstnanců, až bude noční služba v září zavedena.

Odborové organizace ale nabídku odmítly jako nedostatečnou. „Hluboce litujeme problémů, které stávka způsobí, ale vina leží na tvrdohlavém odhodlání pana starosty, který trvá na spuštění nočního provozu 12. září, místo aby nám dal více času k vyjednání dohody," uvedly odbory.

V krátké době už to bude druhá čtyřiadvacetihodinová stávka v londýnském metru. Obdobná čtyřiadvacetihodinová stávka se v londýnském metru konala nedávno – mezi 8. a 9. červencem.

Podívejte se, jak vypadaly ulice Londýna při červencové stávce:

Vydáno pod