Lavrov slíbil Západu důkazy o údajném ukrajinském vpádu na Krym

Rusko je připraveno poskytnout západním zemím důkazy o údajném ozbrojeném vpádu Ukrajinců na anektovaný Krym. Německému ministru zahraničí Franku-Walteru Steinmeierovi to v Jekatěrinburgu řekl jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Moskva minulý týden obvinila Kyjev, že zosnoval vpád svých „diverzantů“ na poloostrov, při kterém přišli o život dva ruští vojáci.

„Máme nevyvratitelné důkazy, že šlo o sabotáž, která byla dlouho plánovaná ukrajinskou vojenskou tajnou službou“, uvedl po jednání se Steinmeierem Lavrov. Cílem ukrajinské akce bylo podle něj destabilizovat situaci na Krymu. Incident vyvolal prudké zvýšení napětí a obavy před novým rusko-ukrajinským konfliktem. Spekulace o tom, že Rusko přeruší diplomatické styky s Ukrajinou, ale Lavrov odmítl. „Na tom nikdo nemá zájem,“ prohlásil.

Moskva kvůli zvýšenému napětí podle dřívějších zpráv uzavřela čtyři z pěti hraničních přechodů a zablokovala na severu poloostrova internetové spojení. O víkendu se ale už podle Kyjeva situace uklidnila a blíží se normálu.

Podle analytika mezinárodních vztahů Vladimíra Votápka je nepravděpodobné, že by se Ukrajina skutečně pokusila o vpád na Krym. „To, co se stalo na Krymu, velmi pravděpodobně nebyl útok ukrajinských zvláštních sil, to by naprosto postrádalo smysl. Možná, že to mohla být nějaká přestřelka nějakých dezertérů nebo pašeráků, kterou zpětně Moskva využije jako záminku k vyostření vztahů. A také je možné, že je to prostě provokace, řízená od samého počátku Kremlem. Tam to samozřejmě nevíme,“ vysvětlil Votápek. 

Lavrov a Steinmeier podle ruských médií diskutovali o možnosti obnovit jednání takzvané normandské skupiny, která sdružuje Rusko, Ukrajinu, Německo a Francii a která má hledat řešení situace na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden po krymském incidentu prohlásil, že schůzka skupiny na nejvyšší úrovni, plánovaná na září do Číny, nemá za nynějších okolností smysl. Vyvolal tím spekulace, že se Moskva možná snaží celý minský proces úplně opustit.

Frank-Walter Steinmeier
Zdroj: Reuters

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier zdůraznil, že všechny strany by se měly vyvarovat jakýchkoliv kroků, které by vedly k eskalaci situace. Moskvu upozornil, že navzdory napětí na Krymu musejí minské mírové dohody zůstat základem pokojného řešení krize.

Lavrov slíbil, že ruská strana svou část mírových ujednání splní. „Snaha rozšířit za každou cenu NATO na východ ale prohlubuje rozdělení kontinentu. Když tato snaha tvrdě narazila na Ukrajině, začaly pokusy svalovat vinu na Rusko,“ prohlásil šéf ruské diplomacie.

Příměří v Aleppu slouží podle Lavrova k vyzbrojování „teroristů“

Oba ministři mluvili v Jekatěrinburgu také o Sýrii. Ruská armáda, která bojuje na straně vlády v Damašku, vyhlásila každodenní tříhodinové příměří v Aleppu, aby umožnila bezpečný průjezd humanitárním konvojům. Lavrov uvedl, že takto krátká příměří sice nejsou dostatečná, jejich prodloužení je ale složité, protože „teroristé“ podle něj využívají příměří k přeskupování a vyzbrojování.  

Aleppo v Sýrii
Zdroj: Reuters

Při přednášce obou ministrů na Uralské univerzitě v Jekatěrinburgu Lavrov také uvedl, že rusko-německé vztahy podle něj procházejí nejkomplikovanějším obdobím od sjednocení Německa. „Je to spojeno s problémy, které se projevily během ukrajinské krize, ale hromadí se už dávno a odrážejí hluboké systémové defekty evropské architektury,“ zdůraznil.

Steinmeier podle agentury TASS řekl, že i přes existující problémy by se Rusko a Německo neměly k sobě obracet zády. „Je to naopak důvod udělat vše pro pokračování dialogu. Musí být kritický, ale zároveň zaměřený na dosažení výsledku,“ dodal německý politik. 

Ruský voják na Krymu
Zdroj: Reuters

Rusko obvinilo Ukrajinu z pokusu vtrhnout na Krym, Kyjev to odmítl

Napětí na Krymu stouplo poté, co ruská tajná služba FSB minulý týden oznámila, že zmařila ozbrojený vpád ukrajinských speciálních sil na poloostrov. Ukrajina ruská nařčení odmítla. Prezident Petro Porošenko označil tvrzení FSB za absurdní a cynická.

Rusko poté zvýšilo početní stav vojsk na severu Krymu a Ukrajina uvedla do stavu zvýšené bojové pohotovosti armádní jednotky poblíž Krymu. Napětí na severu Krymu ale o víkendu polevilo a aktivita ruské armády je nižší, než byla v předchozích dnech. Napsala to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na informace pohraničníků.

Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s tvrzením FSB obvinil Ukrajinu, že se používáním „teroristických taktik“ snaží vyprovokovat nový konflikt a destabilizovat Krym.   

Ruské námořnictvo také v pondělí zahájilo cvičení ve východní části Středozemního moře. Akce je podle podle ministerstva obrany plánovaná a jejím cílem má být příprava na případné útoky teroristů.