Král skokanů bude Polákům moc chybět

Varšava - Polák Adam Malysz, jeden z nejúspěšnějších skokanů na lyžích v historii, ohlásil konec kariéry. Letošní sezona bude jeho poslední. Během sedmnácti let se stal v Polsku nejpopulárnějším sportovcem a milionové davy si ho láskyplně překřtily na Krále skokanů, Polského orla nebo Mistra mistrů.

Třiatřicetiletý fenomenální skokan vytáhl v Polsku dříve téměř neznámé skoky do čela oblíbených sportů. V zimní sobotní a nedělní odpoledne sedí miliony diváků před obrazovkami, ale teď bude všechno jinak. „Rozhodl jsem se už o hodně dříve, ale se zveřejněním jsem čekal, protože jsem se chtěl v klidu připravit na toto mistrovství světa. Teď už můžu potvrdit, že je moje poslední,“ prohlásil Malysz poté, co na probíhajícím mistrovství světa v Oslu získal bronz na středním můstku. „Moje kariéra byla velmi bohatá a nádherná, celou dobu jsem si přál, že skončím, když budu mít dobrou formu.“

Polský sportovní komentátor Krzysztof Miklas:

„Je neuvěřitelné, co dokázal ten drobný človíček s malým knírkem. Je to nezvykle skromný sportovec.“

Reportáž Miroslava Karase (zdroj: ČT24)

Malyszomanie trvá v Polsku více než deset let. Červenobílé vlajky bylo vidět pod každým můstkem, Poláci ovládli Harrachov, neztratili se ani v Japonsku či Rakousku, v Oslu jsou jich tisíce, pod polskými můstky nebývá volné místo. O Malyszovi se dokonce zpívají písničky.

Když se tento vyučený pokrývač v roce 1994 poprvé ukázal ve Světovém poháru, nikdo nehádal, že se tolik let udrží ve světové špičce. Nakonec stál 94krát v pohárových soutěžích na pódiu, je čtyřnásobným mistrem světa a má i čtyři olympijské medaile – tři stříbrné a jednu bronzovou. Jen ve Světovém poháru dohromady skočil přes 80 kilometrů. Spolu se slavným Finem Mattim Nykänenem je se čtyřmi celkovými triumfy nejúspěšnějším skokanem ve Světovém poháru.

Malysze čeká ještě na šampionátu soutěž družstev a poslední závod Světového poháru. S polskými příznivci se chce rozloučit 26. března v Zakopanem. Další plány zatím tají, řekl jen, že u sportu zůstane. Údajně ho lákají závodní auta.

Vydáno pod