Kim Čong-un řídí tank, jezdí na koni a pozoruje věci

Pchjongjang - Nový vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-un slaví narozeniny - alespoň podle propagandistického dokumentu státní televize. Spolehlivé údaje o datu jeho narození za hradbu totalitního režimu nepronikly. Podle odhadů se jeho věk pohybuje okolo 28 let. Záběry, které mají mladého vůdce idealizovat, jsou v duchu podobných videí z dob jeho otce Kim Čong-ila. Mladý Kim na nich řídí tank, zaujatě pozoruje různé věci nebo si užívá atrakcí v zábavním parku.

Po smrti svého otce Kim Čong-ila převzal koncem loňského roku Kim Čong-un postupně všechny nejvyšší státní funkce včetně vrchního velení ozbrojených sil. V dnešní televizní reportáži, v níž nechyběly ani záběry přeletu bojových letadel a výsadek parašutistů, se Kim Čong-un zavázal pokračovat v politice svého otce s důrazem na posilování armády.

Podle komentáře k televizním záběrům je Kim Čong-un v oblasti vojenské vědy „géniem všech géniů“. Svou první tezi v oblasti armádní strategie sepsal v 16 letech a spí pouze tři hodiny denně, aby se mohl plně věnovat studiu. „Vážený soudruh Kim Čong-un je plně vzdělaný ve vojenské strategii a projevil se jako skvělý vojenský vůdce,“ řekl komentátor.

KLDR stále truchlí nad smrtí Kima staršího

Narozeniny severokorejských vůdců bývaly v KLDR vždy příležitostí k mohutným oslavám. Na kalendářích, vydaných loni ještě před úmrtím Kim Čong-ila, dnešní datum nijak zvlášť vyznačeno není. Podle expertů není vyloučeno, že vzhledem ke státnímu smutku po smrti Kima staršího se režim nechce pustit do bujarých oslav.

Kim Čong-un
Zdroj: ČT24

Přesné informace o datu narození Kim Čong-una neexistují. Podle různých náznaků by mu mohlo být mezi 26 a 28 lety. Někteří analytici dokonce spekulují, že severokorejské vedení by mohlo vyhlásit dnešní den třicátými Kimovými narozeninami. Naplnila by se tak totiž symbolická a mystická linie spojující Kim Čong-una s jeho otcem a dědem - v letošním roce by se Kim Čong-il dožil sedmdesátky a jeho otec, zakladatel KLDR Kim Ir-sen, stovky.

Severokorejská agentura KCNA dnes publikovala pohřební statistiku spojenou s úmrtím Kim Čong-ila. Do Pchjongjangu podle ní došlo přes 3000 soustrastných telegramů od světových státníků, politiků, vojevůdců a dalších významných osobností. K rakvi s tělem zemřelého vůdce bylo položeno 4100 věnců, o pohřebních ceremoniích informovalo kolem 10 tisíc médií ze 150 zemí světa, napsala KCNA.

Video o Kim Čong-unovi (zdroj: ČT24)