Ke konspiracím vede hluboký stres, říká badatel Ariely

9 minut
Události, komentáře: Ariely o konspiračních teoriích
Zdroj: ČT24

Náchylnost k důvěře v dezinformace a konspirační teorie není obyčejně dána inteligencí nebo politickým přesvědčením, ale začíná intenzivním, až existenčním stresem, popsal v Událostech, komentářích izraelsko-americký profesor kognitivní psychologie Dan Ariely. Lidé pod takovým tlakem mívají tendenci hledat viníka, ať už potíží svých, tak třeba světových, popsal.

S dopadem konspiračních teorií se Ariely sám setkal během pandemie covidu-19, o které psal. Lidé mu tehdy posílali výhružky, protože věřili, že chce zabíjet zdravé lidi. Konspirátoři mu tehdy přičítali nenávist vůči zdravým lidem kvůli jeho zraněním a vzhledu a osočovali ho, že je členem jakési kabaly. „Byl jsem popálený, když jsem byl mladý, tři roky jsem strávil v nemocnici. Proto vypadám trošku podivně,“ popsal výzkumník.

„Snažil jsem se jim vysvětlit, že tak to není, že to není pravda. Ale asi po měsíci jsem to vzdal a začal jsem to studovat,“ řekl. Došel k tomu, že i takto absurdně nedůvěřiví lidé jsou často inteligentní, ale že je na cestu víry v dezinformace a konspirace mnohdy vede zpočátku stres. Ariely zdůraznil, že tím nemyslí každodenní stres, ale hlubší tlak způsobený věcmi, kterým lidé zcela nerozumí a mnohdy nemají moc je ovlivnit.

Hledání padoucha

„Když se na to podíváte takhle a pomyslíte na lidi ve vašem životě, kteří něčemu nevěří, tak možná rozpoznáte události, které je k tomu přiměly, že se z toho tak trošku pominuli, že pro ně něco bylo příliš stresující,“ prohlásil. Takto vystresovaní lidé pak hledají padoucha, kterému svá příkoří mohou dávat za vinu, a toho nabízí právě různé konspirační teorie. „Samozřejmě to není úplný konec, takový příběh má více součástí,“ podotkl Ariely.

Podle jeho výzkumu jsou k víře v dezinformace v podstatě stejně náchylní pravicově i levicově smýšlející lidé. „Je taková tendence spíš na té pravici být loajálnější,“ zmínil s tím, že se takoví lidé často více drží i konspiračních teorií a bývají o nich silněji přesvědčeni. Rozdíl je z hlediska politického spektra také v tom, k jakým dezinformacím se lidé uchylují.

Ariely je hostem festivalu Colours of Ostrava, kde mimo jiné představil svou novou knihu Nesmyslnost, která se náchylnosti k dezinformacím a konspiracím věnuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě jednají Macron, Starmer, Merz a Tusk. Volali si i s Trumpem

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Sobotního setkání se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří. Šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha po poledni oznámil, že účastníci schůzky o mírových snahách hovořili telefonicky se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 1 mminutou

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl v sobotu podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 28 mminutami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Nevycházejte, vyzvaly úřady

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 7 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 16 hhodinami
Načítání...