Ke konspiracím vede hluboký stres, říká badatel Ariely

9 minut
Události, komentáře: Ariely o konspiračních teoriích
Zdroj: ČT24

Náchylnost k důvěře v dezinformace a konspirační teorie není obyčejně dána inteligencí nebo politickým přesvědčením, ale začíná intenzivním, až existenčním stresem, popsal v Událostech, komentářích izraelsko-americký profesor kognitivní psychologie Dan Ariely. Lidé pod takovým tlakem mívají tendenci hledat viníka, ať už potíží svých, tak třeba světových, popsal.

S dopadem konspiračních teorií se Ariely sám setkal během pandemie covidu-19, o které psal. Lidé mu tehdy posílali výhružky, protože věřili, že chce zabíjet zdravé lidi. Konspirátoři mu tehdy přičítali nenávist vůči zdravým lidem kvůli jeho zraněním a vzhledu a osočovali ho, že je členem jakési kabaly. „Byl jsem popálený, když jsem byl mladý, tři roky jsem strávil v nemocnici. Proto vypadám trošku podivně,“ popsal výzkumník.

„Snažil jsem se jim vysvětlit, že tak to není, že to není pravda. Ale asi po měsíci jsem to vzdal a začal jsem to studovat,“ řekl. Došel k tomu, že i takto absurdně nedůvěřiví lidé jsou často inteligentní, ale že je na cestu víry v dezinformace a konspirace mnohdy vede zpočátku stres. Ariely zdůraznil, že tím nemyslí každodenní stres, ale hlubší tlak způsobený věcmi, kterým lidé zcela nerozumí a mnohdy nemají moc je ovlivnit.

Hledání padoucha

„Když se na to podíváte takhle a pomyslíte na lidi ve vašem životě, kteří něčemu nevěří, tak možná rozpoznáte události, které je k tomu přiměly, že se z toho tak trošku pominuli, že pro ně něco bylo příliš stresující,“ prohlásil. Takto vystresovaní lidé pak hledají padoucha, kterému svá příkoří mohou dávat za vinu, a toho nabízí právě různé konspirační teorie. „Samozřejmě to není úplný konec, takový příběh má více součástí,“ podotkl Ariely.

Podle jeho výzkumu jsou k víře v dezinformace v podstatě stejně náchylní pravicově i levicově smýšlející lidé. „Je taková tendence spíš na té pravici být loajálnější,“ zmínil s tím, že se takoví lidé často více drží i konspiračních teorií a bývají o nich silněji přesvědčeni. Rozdíl je z hlediska politického spektra také v tom, k jakým dezinformacím se lidé uchylují.

Ariely je hostem festivalu Colours of Ostrava, kde mimo jiné představil svou novou knihu Nesmyslnost, která se náchylnosti k dezinformacím a konspiracím věnuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Portugalská krajní pravice je po úplném sečtení voleb druhou nejsilnější stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
před 9 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových takzvaných recipročních cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie, informují tiskové agentury. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 29 mminutami

Moskevské metro „darovalo“ cestujícím repliku reliéfu se Stalinem

Do moskevského metra se vrátila plastika s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Ve stanici Taganskaja odhalili repliku reliéfu, který tam stál na počátku 50. let. Moskevský dopravní podnik to označil za „dárek“ cestujícím. Návrat díla dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v současném Rusku.
před 29 mminutami

„Kopanec do zadku pro Harvard,“ shrnul Trump své tažení proti známé univerzitě

„Harvard se musí chovat slušně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump. „Chtějí ukázat, jak jsou chytří, a dostávají kopance do zadku,“ dodal. Šéf Bílého domu chce aktuálně škole zrušit vládní zakázky v hodnotě víc než dvou miliard korun a požaduje, aby Harvard omezil podíl zahraničních studentů na patnáct procent. Jeho kroky ovšem prý ohrožují kvalitu amerického vědeckého výzkumu, které byl dlouhodobě na světové špičce.
před 59 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Proces s lékaři Maradony stojí, soudkyně účinkovala v minisérii o případu

Argentinskou fotbalovou hvězdu Diega Maradonu znají nejen fanoušci tohoto sportu. Sportovcův život provázely velké úspěchy i skandály. Další drama se teď odehrává i u soudu, který řeší míru odpovědnosti lékařů za jeho smrt. Úřady proces pozastavily, kvůli porušení etických pravidel totiž odstoupila jedna soudkyně. Vyšlo najevo, že účinkuje v pikantní minisérii o celém případu nazvané Božská spravedlnost. Z dostupných záběrů vyplývá, že žena ještě v průběhu procesu sdělovala podrobnosti o skonu fotbalového hráče.
před 8 hhodinami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami
Načítání...