Kazachstán se chce blýsknout olympiádou

Astana - Kazachstán málokdy nabízí světu jiné zprávy než o úspěších a dobrech svého prezidenta. Západ má o zemi poněkud zkreslené povědomí spíše díky komikovi Sachovi Cohenovi a jeho postavě natvrdlého kazašského reportéra Borata. Teď chce vládce Nursultan Nazarbajev s pomocí sportu ukázat světu jiný obraz svého hájemství. Jeho cílem je pořádání olympijských her v roce 2022, které by pomohly získat lepší pověst o Kazachstánu za hranicemi země. Už nyní se ukazuje, že bohaté naleziště nerostných surovin napomáhá k zlepšení pozice země na mezinárodním poli.

Kazachstán dlouhé roky poslouchal zpoza svých hranic připomínky k autoritářskému režimu Nursultana Nazarbajeva. Kosmetické reformy, kdy prezident odmítá doživotní mandát a zrušení voleb, rychle ztrácí lesk, když je obratem přehlasuje loajální parlament. Přesto si Kazachstán cestu do světa našel skrze sport. Ostatně nic nedá režimu lepší příležitost ukázat se před miliardami televizních diváků než výkony zahraničních sportovních hvězd na jeho stadionech.

Finance přinesou nerostné suroviny

Kazachstán: Sportem k uznání režimu (zdroj: ČT24)

„Nápad uspořádat u nás Asijské zimní hry vznikl na sjezdu Národní olympijské komise v roce 2005,“ potvrdil viceprezident Kazašské asociace lyžařských sportů Vladimir Smirnov. Povzbuzen úspěchy na asijském poli už Kazachstán pokukuje po mnohem vyšší metě - olympijských hrách v roce 2022. Země, jejíž pokladnu plní zisky z těžby ropy, plynu, uhlí a železných rud, by po finanční stránce s organizací neměla mít problém. „Pro více než polovinu disciplín tu už máme vybudovaná sportoviště s mezinárodní licencí třídy A. To pořádání olympijských her umožňuje. Zbytek bychom stačili dostavět,“ doplnil Smirnov.

Jenže vláda prosazující svůj vliv na mezinárodním poli je trnem v oku opozici, která ztrácí půdu pod nohama. Ve volbách v roce 2004 získala jediné křeslo. S takovým zastoupením nic nezmůže. Navíc autoritativnímu vládci vše hraje do karet. „Rostoucí ceny nerostných surovin posilují stabilitu současného režimu. Zvláště stále zdražující ropa. Garnitura tak může přidávat na populismu, například sociálními programy. Za těchto podmínek se jí opozice nemůže rovnat. Je to zhola nemožné. Ať nabídne cokoliv, vláda ji prostě přeplatí,“ domnívá se politický analytik Aidos Sarym.

Nazarbajev se sám pozval do Bruselu

Evropští politici s Nursultanem Nazarbajevem uzavřeli smlouvy o spolupráci na poli energetických zdrojů, když se sám pozval na návštěvu Bruselu. To potvrzuje, že kdo sedí na ložiscích surovin, má důležité slovo. Nursultan Nazarbajev si nicméně své kroky pojišťuje. Když ho parlament navrhl na doživotního prezidenta, odmítl a vyhlásil na třetího dubna prezidentské volby. Avšak zvolením si může být jistý.

Většina národa prezidenta podporuje. Alespoň veřejně. „Za vlády našeho prezidenta země vzkvétá. Získali jsme nezávislost a vše je skvělé. Já budu volit Nazarbajeva,“ potvrdila kazašská studentka Nazira Boskinovová. Teď už země jen musí získat uznání na mezinárodní scéně, k čemuž by olympijské hry mohly zásadně napomoci. Už Čína ukázala, že kde je vůle a hlavně peníze, tam i námitky proti autoritářskému režimu musí stranou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropské země se připravují na nový kurz USA

Evropští státníci pozorně sledují vyjádření i kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. V oblasti bezpečnosti zatím reagují jednoznačně pozitivně. Odlišné pohledy mají například na klimatickou politiku.
před 3 mminutami

Kyjev usiluje o schůzky s Trumpem, Rusko mezitím dál tlačí u Pokrovsku

Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského spolupracuje s Washingtonem na plánování společné schůzky s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj v pondělí Trumpovi pogratuloval ke druhému mandátu a označil jeho návrat do Bílého domu za „příležitost k dosažení spravedlivého míru“. Ruská invazní armáda přitom dál postupuje k strategickému ukrajinskému městu Pokrovsku. Na místě natáčela tamní zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 50 mminutami

Požár hotelu v tureckých horách má více než sedmdesát obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal 76 obětí, oznámil turecký ministra vnitra Ali Yerlikaya. Kolem padesáti dalších osob utrpělo zranění. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. Policie následně zatkla čtyři osoby včetně majitele hotelu, píše agentura AFP s odkazem na ministra spravedlnosti Yılmaze Tunce. Prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil na středu státní smutek.
09:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
05:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejdůležitější Trumpův krok je milost pro útočníky na Kapitol, míní politolog

„Je to velká smršť exekutivních akcí hned v první den nového prezidentství,“ říká o prvních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog Jakub Dopieralla, který ze symbolického hlediska považuje za nejdůležitější milost, kterou Trump udělil 1500 obviněným z útoku na Kapitol. „Někteří z nich dostali velmi dlouhé tresty vězení, jednalo se o pokus o státní převrat a zvrácení demokratických výsledků voleb. Takže to z hlediska legitimity americké demokracie a legitimity a uznávání předchozích volebních výsledků považuji za velmi problematické,“ dodal.
10:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Slovenská opozice kvůli utajenému režimu schůze stáhla návrh na odvolání vlády

Slovenská sněmovna v úterý předčasně a bez hlasování ukončila jednání o návrhu odvolat vládu Roberta Fica (Smer). Opozice kvůli utajenému režimu schůze návrh odvolala. Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka předtím návrh na schůzi vysvětloval slovy, že vláda prý nezlepšila kvalitu života obyvatel a její politici připustili možnost odchodu Slovenska z EU. Fico naopak tvrdí, že opozice kritizuje nedostatky, ke kterým sama přispěla. Neveřejnost rozpravy opozice už dříve během dne označila za ostudu, která nemá obdoby v historii slovenské sněmovny. Opozice chce vyvolat nové jednání o odvolání vlády, to ale Fico odmítá.
11:40Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Fico označil kroky Trumpa za inspirativní, Orbán se už považuje za součást hlavního proudu

Slovenský premiér Robert Fico má za inspirativní kroky staronového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Řekl to na tiskové konferenci po schůzce s maďarským kolegou Viktorem Orbánem. Podle Orbána se s nástupem Trumpovy administrativy stává politika Budapešti součástí hlavního proudu a už není okrajová.
před 5 hhodinami

Média: Trump testuje limity, začíná období nejistoty

Americký prezident Donald Trump začal ihned po návratu do Bílého domu testovat limity svého úřadu, když podepsal řadu dekretů, které byly okamžitě napadeny u soudů a podle expertů mohou být za hranicemi jeho pravomocí, píší některá americká média. Kritika v tisku zaznívá na pondělní milosti oznámené Trumpem i jeho předchůdcem Joem Bidenem. Evropská média v reakci na inauguraci a první kroky šéfa Bílého domu v úřadu píší, že s Trumpem začíná období nejistoty.
16:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...