Jihokorejská prezidentka podává pomocnou ruku Severní Koreji

Soul – Nově zvolená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje slibuje vstřícnější politiku vůči Severní Koreji. Prezidentka plánuje poskytovat Pchjongjangu širší humanitární pomoc, zároveň ale dala jasně najevo, že nehodlá dát všanc národní bezpečnost. Pchjongjang označil její výzvy k dialogu za podvod.

Kromě zpomalující se jihokorejské ekonomiky musí řešit ještě jeden palčivý problém – vztahy s nepřátelskou Severní Korejí pod vedením mladého a nevyzpytatelného Kim Čong-una. A zdá se, že Pak Kun-hje na to půjde po dobrém. 

Sází na dialog založený na vzájemné důvěře – jednání a obnovení humanitární pomoci na sever poloostrova. Soul je ochoten posílat Pchjongjangu potraviny, léky a zboží každodenní potřeby pro malé děti, nemocné a další zranitelné skupiny obyvatelstva. Žádný z těchto druhů pomoci nebude podle prezidentky zneužitelný pro vojenské účely. To ale slíbila jen za záruku, že se KLDR vzdá svého jaderného programu. 

Pak Kun-hje:

„Nedávné odpálení rakety dlouhého doletu ze Severní Koreje ukázalo, jak vážnému problému naše země čelí. Konfliktu v našem regionu se bojí celý svět a myslím, že lidí chtějí, abych krizi čelila s rozumem.“

Ve své předvolební kampani nevyloučila ani summit s mladým severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se ujal moci před rokem. Distancovala se také od tvrdé politiky odcházejícího prezidenta I Mjong-baka, který prakticky pozastavil humanitární pomoc Severu. 

Jenže ve snahách o přátelštější vztahy se Severem budou zřejmě prezidentku krotit její kolegové z vládní konzervativní Strany nových obzorů, stejně jako mezinárodní diplomatická scéna. 

Pak Kun-hje je vůbec první ženou v čele Jižní Koreje. V prezidentských volbách získala téměř 52 procent hlasů. Její soupeř o 4 procenta méně. Zvítězila i přesto, že je dcerou někdejšího vojenského diktátora a její dnešní rival byl za vlády jejího otce politickým vězněm.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina spustila web odhalující ruský nábor cizinců do války

Ukrajinské koordinační centrum pro zacházení s válečnými zajatci oznámilo spuštění webu, který má odhalovat ruský systém náboru cizích státních příslušníků do války proti Ukrajině. Informoval o tom Koordinační štáb.
před 31 mminutami

Trump Tower v Tbilisi má stát na pozemku patřícímu synovi sankcionovaného Ivanišviliho

Mrakodrap Trump Tower, jehož výstavba se plánuje v gruzínském hlavním městě Tbilisi, má být postaven na pozemku, jehož spoluvlastníkem je syn zakladatele vládnoucího Gruzínského snu Bidziny Ivanišviliho, na kterého USA dříve uvalily sankce. Vazby mezi konglomerátem Trump Organization a Ivanišviliho rodinou vyvolávají obavy ohledně střetu zájmů, píše britský deník The Guardian.
před 1 hhodinou

V Belgii se srazil vlak se školním autobusem, na místě jsou čtyři mrtví

V Buggenhoutu na severu Belgie se v úterý ráno srazil vlak se školním autobusem, na místě jsou čtyři mrtví a dva těžce zranění, uvedl tamní ministr dopravy Jean-Luc Crucke. Ministr vnitra Bernard Quintin na síti X vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál mnoho sil zraněným. Podle médií se v autobuse kromě řidiče nacházelo sedm žáků a jedna doprovázející osoba.
11:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko předalo českému diplomatovi protest proti zatčení Ilariona

Český diplomat přijel na ruské ministerstvo zahraničí kvůli zadržení metropolity ruské pravoslavné církve Ilariona v Česku. Zástupci velvyslance Janu Ondřejkovi, který v budově strávil deset minut, byl předán důrazný protest proti zadržení duchovního, napsala ruská státní agentura TASS. Krok českých úřadů označila Moskva za neopodstatněný a požaduje Ilarionovo okamžité propuštění. Duchovní byl zadržen pro podezření z převozu zakázaných látek.
před 1 hhodinou

Pravděpodobnost super El Niña stoupá

Předpovědi meteorologů naznačují, že se v Tichém oceánu rychle formuje výjimečně silné El Niño. Může být podle projekcí tak silné, že ho experti označují jako „super El Niño“. Oteplení horní hladiny vody v Tichém oceánu může vypadat jako věc, která se střední Evropy nijak nedotkne. To je ale omyl, globální klima je totiž propojené. Vliv silného El Niña na Česko by byl nicméně spíše nepřímý.
před 1 hhodinou

Spalničky zabily v Bangladéši už přes 500 lidí, většinou neočkované děti

V Bangladéši si epidemie spalniček vyžádala už více než pět set životů, většinou dětských. Jedná se tam o nejtragičtější vlnu nemoci za poslední desítky let. Počet obětí minulý týden rychle rostl, během jediného dne zemřelo v tamních nemocnicích třináct dětí.
před 2 hhodinami

Francie kvůli mimořádným vedrům hlásí oběti

Současná vlna veder si ve Francii podle předběžných informací úřadů zatím přímo či nepřímo vyžádala nejméně sedm lidských životů, z toho pět lidí se utopilo a dva zahynuli při sportu. Francie v pondělí zaznamenala nejteplejší květnový den své historie a meteorologové očekávají, že v úterý teploty vystoupají ještě výše. Rekordní květnové teploty hlásí i Británie. Ve Španělsku mohou teploty tento týden vystoupat až k 38 stupňům Celsia, zatímco část Itálie omezila práci pod širým nebem.
před 2 hhodinami

Lidská rychlost už v kyberbezpečnosti nestačí, míní šéf evropské agentury ENISA

V kybernetické bezpečnosti dochází k erozi pracovních míst na takzvané vstupní úrovni, částečně i kvůli umělé inteligenci, řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) Juhan Lepassaar v rozhovoru pro Českou televizi. Firmy proto podle něj potřebují změnit nábor nových zaměstnanců. Lidé chybí i agentuře ENISA. Její práce mimo jiné zahrnuje přípravu cvičení proti kybernetickým útokům, které přicházejí například z Ruska – od února 2022 se jejich intenzita ještě zvýšila.
před 2 hhodinami
Načítání...