Jemen opět bouří. V ulicích jsou desítky tisíc lidí

Saná – Tisíce lidí dnes protestují na centrálním náměstí v jemenské metropoli proti režimu prezidenta Alího Abdaláha Sáliha. Účastníci protestu mířili do centra města třemi ulicemi od místní univerzity, která se v minulých dnech stala ohniskem protivládních protestů. Prezident prohlásil, že do voleb v roce 2013 neodstoupí, a mimo jiné sesadil guvernéry pěti provincií.

Zpravodaj agentury AFP, který je na místě, odhaduje množství demonstrujících na několik desítek tisíc. „Chceme, aby režim padl, lidé si přejí Sálihovu rezignaci,“ řekl zpravodaji jeden z demonstrantů.

Nepokoje v Jemenu trvají od 27. ledna. Prezident Sálih, který je u moci 32 let, dnes ve zvláštním prohlášení označil za iniciátory vlny nepokojů v arabských zemích Izrael a Spojené státy. Povstání „od Tuniska po Omán“ jsou podle jemenského prezidenta „bouří vyvolanou Tel Avivem pod dohledem Washingtonu“.

V Jemenu jde podle něj o pokus zorganizovat napodobeninu lidových bouří v ostatních arabských státech. Jemen ale podle Sáliha není Tunisko nebo Egypt. „Jemenci jsou jiní,“ uvedl prezident v prohlášení. V Saná dnes demonstrovalo také asi 6000 prezidentových stoupenců.

Opozice proti Sálihovi, jehož vláda se v uplynulých letech musela opakovaně vypořádat s šíitským povstáním na severu a separatistickými revoltami na jihu, se nyní šíří po celé zemi. Separatistické a opoziční strany, které původně chtěly s režimem vyjednávat, už se rovněž připojily k pouličním protestům proti osmašedesátiletému prezidentovi.

Jemenu podle analytiků hrozí státní kolaps. Střelnou zbraň vlastní každý druhý člověk, 40 procent populace žije za méně než dva dolary denně a třetina trpí chronickým hladem.

V Jemenu byl unesen uzbecký lékař

Příslušníci kmene na jihu Jemenu unesli v pondělí v provincii Šabva lékaře. Svůj čin označili za odvetu za vládní letecký úder z roku 2009. Lékař pracoval v nemocnici Atak v provincii Šabva. Ozbrojení muži jej odvezli do města Mahfad v sousední provincii Abján, která je baštou teroristické organizace al-Káida, uvedl ředitel nemocnice Muhammad Salman.

Mluvčí únosců označil akci za odvetu za letecký úder z roku 2009 proti výcvikovému táboru al-Káidy, který vedla jemenská vláda. Při tomto úderu zahynulo 23 dětí a 17 žen, uvedli tehdy místní činitel a příslušníci kmene. Lékař je nyní zadržován proto, aby se ti, kdo vedli tento útok, za svůj čin zodpovídali, řekl mluvčí ozbrojenců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Použití rakety Orešnik proti Ukrajině vnímám jako hysterickou reakci, řekl Sokol

Na Evropu Rusko nezaútočí tak masivně jako na Ukrajinu, může to ale zkusit na jednoho člena NATO, třeba v Pobaltí, řekl ve sněmovně ředitel BIS Michal Koudelka. Dle místopředsedy zahraničního výboru dolní komory Petra Sokola (ODS) jsou Evropané bezpochyby svědky pokračujícího zhoršování bezpečnostní situace na kontinentu i jinde ve světě. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem rovněž prohlásil, že Rusko na Ukrajině téměř vůbec nepostupuje. Použití rakety Orešnik proti Ukrajincům tak považuje za hysterickou reakci Ruska na fakt, že rozpoutanou válku nevyhrává. Dodal, že pokud by vládla ODS, na pomoc Kyjevu by strana dala čtvrt procenta HDP tak, jak to navrhuje generální tajemník NATO Mark Rutte.
před 31 mminutami

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová. Rusko později uvedlo, že si kvůli celé věci předvolá vedoucího českého zastupitelského úřadu v Moskvě.
15:21Aktualizovánopřed 47 mminutami

V USA se podařilo zažehnat hrozbu výbuchu nádrže s nebezpečnou chemikálií

Hasičům v jižní Kalifornii se podařilo zažehnat nebezpečí výbuchu nádrže s hořlavou chemikálií. S odvoláním na místní úřady o tom v pondělí odpoledne SELČ informovala agentura Reuters. Před hrozbou exploze hasiči varovali v pátek. Kolem 50 tisíc lidí z okolí kvůli tomu muselo opustit své domovy.
před 1 hhodinou

Rusko oznámilo nové údery na Kyjev, cizince vyzývá k odchodu

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že za ukrajinský úder na Starobilsk zahajuje „odvetné“ údery na vojenskoprůmyslové objekty, velitelská stanoviště a místa rozhodování v Kyjevě. Moskva rovněž vyzvala zahraniční občany i diplomaty, aby město opustili. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že situaci pečlivě sleduje a všechny informace vyhodnocuje. Ukrajina se již pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
16:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indii „zamořilo“ satirické hnutí švábů

Miliony Indů uchvátila nová virální Lidová strana švábů, která se označuje za „hlas líných a nezaměstnaných“. Satirickou kampaň spustila nejapná poznámka předsedy nejvyššího soudu na adresu mladé generace. Protestní hnutí se během týdne stalo symbolem disentu mezi indickou generací Z, kterou trápí nezaměstnanost a frustrace z politického vedení, jež přehlíží mladé. Fenomén se už rozšířil do Pákistánu.
16:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Děti v Portugalsku častěji mizí z domova než z ulic, upozorňuje expert

Za posledních pět let bylo v Portugalsku nahlášeno 532 pohřešovaných dětí. Údaje zveřejnil Institut pro podporu dětí u příležitosti Mezinárodního dne pohřešovaných dětí.
před 3 hhodinami

SNS žádá odvolání jí navrženého ministra Taraby

Nejmenší slovenská vládní strana SNS žádá odvolat ministra životního prostředí Tomáše Tarabu, kterého do této funkce navrhla po parlamentních volbách z roku 2023. Předseda SNS Andrej Danko v pondělí po schůzce s premiérem Robertem Ficem (Smer) řekl, že návrh je definitivní. Fico odchod šéfa resortu připustil, v nejbližších dnech se tak ale nestane. Taraba uvedl, že na funkci ministra rezignuje, pokud se do konce září se SNS nedohodne.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řecké vinařství upadá. Pomoci má modernizace a turismus

Současná situace vinařů v Řecku je podle prezidenta Ústředního družstevního svazu vinařských produktů (KEOSOE) Christose Markoua obzvlášť obtížná. Odpovědí na slepou uličku, v níž se tamní vinařství ocitlo, podle něj není ústup, ale komplexní modernizace.
před 4 hhodinami
Načítání...