Je nutné mít se na co těšit, říká pár po 86letech manželství

Londýn – Manželství, které trvá 86 let. Právě toto rekordní výročí oslavil manželský pár Karam a Kartari Chandovi ve Velké Británii. Oba ale pochází z Indie a své 'ano' si řekli v indickém Pandžábu v roce 1925. Svou dlouhověkost a spokojený společný život 106letý Karam a 99letá Kartari připisují zejména zdravému jídlu a skutečnosti, že se vždy mají na co se těšit a z čeho se radovat.

Manželství indického páru se zřejmě zapíše do Guinessovy knihy rekordů. „Víme, že být 86 let spolu je požehnání, ale zároveň jsme připravení odejít, až přijde čas, to je všechno na Boží vůli,“ tvrdí vyrovnaně Kartari Chandová, která svou dlouhověkost připisuje hlavně dobrému jídlu. „Vždycky jsme jedli celozrnné věci, v naší stravě není nic umělého, spíš máslo, mléko a jogurty - to máme rádi.“ 

Nejstarší pár světa pochází z indického Paňdžábu. Oba se narodili do chudých vesnických rodin a tradiční sikhskou svatbu měli, když Karamovi bylo dvacet a jeho nevěstě pouhých třináct let. Do Británie se přestěhovali v roce 1965 a teď žijí s částí rodiny ve středoanglickém Bradfordu. Celkem mají osm dětí, 27 vnuků a 23 pravnuků. Jejich nejstarší syn už ale zemřel a právě smrt blízkých považuje paní Chandová za jediný smutný aspekt své dlouhověkosti.

Manželství je tak jedno z nejdelších na světě. Až dosud byl oficiálně nejdelším manželstvím svazek Američanů Herberta a Zelmyry Fischerových, kteří byli svoji také 86 let. Herbert Fischer ale loni v únoru ve věku 105 let zemřel. Předchozími rekordmany byli 110letý Huynh Van Lac a 106letá Nguyen Thi Lanh z Vietnamu - jejich manželství vydrželo 82 let.

Vydáno pod